Obchody 84 rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.


Uczniowie drugiej klasy policyjnej XII Liceum Ogólnokształcącego reprezentowali naszą szkołę na uroczystościach pogrzebowych śp. Mariana Olejniczaka. Instytut Pamięci Narodowej po 74 latach od śmierci bohatera odnalazł szczątki, które z honorami zostały pochowane w Kwaterze Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Komunalnym w Bydgoszczy.

Za patriotyzm i walkę o wolną Polskę Pan Marian Olejniczak zapłacił najwyższą cenę. Po zakończeniu wojny wstąpił do antykomunistycznej grupy zbrojnej, brał udział w akcjach przeciwko aparatowi bezpieczeństwa i we wspieraniu ukrywających się AK-owców. Schwytany podczas obławy został aresztowany, a następnie wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Bydgoszczy skazany na karę śmierci, którą wykonano 30 grudnia 1949 roku. Pan Marian miał wtedy 23 lata… Jak każdy młody człowiek w tamtym okresie marzył o życiu w wolnym kraju.

Działalność Pana Mariana Olejniczaka to drogowskaz dla nas, jak być wiernym ojczyźnie oraz niezłomnym swoim ideałom.