Kryminalne zagadki XII-stki


 

W poniedziałkowy poranek, 19 czerwca 2023 r. młodzi adepci klas policyjnych XII LO, mieli okazję zmierzyć się z kolejną edycją „Kryminalnych zagadek”

Tym razem autorka scenariusza i pomysłu na intrygę przestępstwa, Pani Mariola Wolnik, tajemnicze wypadnięcie z okna uczyniła sednem sprawy. Kim była kobieta? Dlaczego wypadła? A może „ktoś jej w tym pomógł”? To podstawowe pytania, które nasuwały się po otrzymaniu zgłoszenia. Na miejscu przestępstwa okazało się jednak, że przed młodymi policjantami było ważniejsze wyzwanie. Kobieta jeszcze żyła i należało udzielić jej pierwszej pomocy. Resustytacja, wezwanie pomocy, a także obsługa urządzenia AEG. Na prawidłowe i sprawne wykonanie tych czynności baczną uwagę zwracało jury konkursu, w skład, którego wchodzili przedstawiciele bydgoskiej Policji z komisarzem Radosławem Grześkowiakiem i nadkomisarzem Markiem Grabowiczem na czele.

Dopiero po udzieleniu pomocy i przekazaniu poszkodowanej służbom medycznym mogli oni przystąpić do podjęcia czynności na miejscu wypadku.

Analiza śladów traseologicznych i daktyloskopijnych, oględziny miejsca zdarzenia, analiza zabezpieczonych śladów oraz zeznania świadków – tym przez cały konkurs pochłonięci byli uczniowie trzech klas policyjnych.

Posiadane wiadomości i umiejętności oraz analityczne umysły doprowadziły startujące zespoły do rozwiązania zagadki, wskazania sprawcy i finałowego sporządzenia sprawozdania z przebiegu śledztwa.

Najszybciej z zadaniem, ale i najdokładniej, z zachowaniem ciągłości przyczynowo-skutkowej, poradzili sobie uczniowie klasy II ALO ( w składzie: Oliwia Pułkowska Jan Milas, Adam Grześkowiak, Aleksander Węgrzyn i Artem Povaliuk) drugie miejsce przyznano reprezentantom klasy 3 ALO (w składzie: Oliwia Niezbecka, Emilia Kulczyk, Natalia Głuchowska, Michał Tomczak, Szymon Maciejewski), a na trzecim stopniu podium uplasowała się najmłodsza drużyna, czyli reprezentanci klasy I A LO (w składzie: Agata Piątek, Amelia Winiarska, Sebastian Bukolt, Edmund Sakowicz i Aleksander Kruś).

Konkurs podsumowali i wręczyli pamiątkowe statuetki zespołom: Komendant Radosław Grześkowiak wraz z Dyrektorem ZS24 Leszkiem Sobierajem.

Na tym jednak nie kończą się „Kryminalne zagadki XII-stki”, ponieważ już na jesieni tego roku, uczniowie nowopowstającej klasy o profilu psychologiczno-prawnym, w postępowaniu sądowym, w ramach nowego projektu „Potyczki sądowe” będą oskarżać, bronić i osądzać w opisanej powyżej sprawie.

Zapraszamy do galerii zdjęć z ‘Kryminalnych zagadek XII-tki”.