Spotkanie z Sędzią Sądu Rejonowego w Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej


Centrum Mediacji Szkolnej i Edukacji Prawnej im. Kamili Wyrębskiej zorganizowało dzisiaj pierwsze w cyklu spotkanie „Przyjaciele Centrum Mediacji Szkolnej i Edukacji Prawnej”.Mediatorzy rówieśniczy, klasy o profilu psychologiczno-prawnym XII Liceum Ogólnokształcącego oraz uczniowie klas siódmych i ósmych Szkoły Podstawowej nr 40 wzięli udział w spotkaniu z sędzią Sądu Rejonowego w Bydgoszczy Beatą Miszewską-Odya.Sędzia odkryła tajniki zawodu, opowiedziała o zawodzie sędziego, jak są badane, rozpatrywane i prowadzone sprawy w sądzie. Uczniowie dowiedzieli się ile lat trzeba uczyć się, żeby zostać sędzią, co w tej pracy jest najtrudniejsze, co sprawia radość i daje satysfakcję w pracy. Mieli okazję wziąć do ręki młotek sądowy, zważyć łańcuch sędziego i przejrzeć kodeks karny i cywilny.Spotkanie urozmaicały anegdoty z życia sędziego i ciekawostki z sali rozpraw.Centrum Mediacji Szkolnej i Edukacji Prawnej uhonorowało naszego gościa poprzez oficjalne włączenie pani Beaty Miszewskiej-Odya do grona Przyjaciół Centrum.Serdecznie dziękujemy za cudowne spotkanie!

Oliwia Niezbecka stypendystką Prezesa Rady Ministrów!


Najzdolniejsi uczniowie szkół ponadpodstawowych z Bydgoszczy i rejonu bydgoskiego odebrali w środę, 22 listopada dyplomy potwierdzające przyznanie im stypendiów Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji i Nauki.

Uroczystość została zorganizowana przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w sali widowiskowej Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy. Dyplomy wyróżniającym się uczniom wręczyli Radosław Kempinski, wicewojewoda kujawsko-pomorski i Marek Gralik, kujawsko-pomorski kurator oświaty. Stypendia Prezesa Rady Ministrów otrzymało podczas uroczystości w Bydgoszczy 121 osób, w całym województwie kujawsko-pomorskim 239 uczniów.

Wśród tej grupy znalazła się uczennica czwartej klasy XII Liceum Ogólnokształcącego Oliwia Niezbecka.

Zarówno Oliwii, jaki jej Rodzicom wielkie gratulacje i życzenia dalszych sukcesów w nauce!

Narodowe Święto Niepodległości w ZS24


Dnia 10 listopada 2023 roku, w pogodny jesienny dzień, uczciliśmy obchody kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, pamiętając, że po 123 latach niewoli Rzeczpospolita wróciła na mapę świata. W naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tej uroczystości przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami szkolnego chóru takimi jak „Śpiewka”, „Co to jest niepodległość” oraz „11 listopada”, recytacją wiersza „Ziemio ojczysto, ziemio jasna” oraz ciekawym układem choreograficznym do utworu Two Steps Hell – Heart of Courage, co pozwoliło widzom głębiej przeżyć tamte chwile. Uczniowie naszej szkoły wcielili się w kluczowe postaci, które przyczyniły się do narodzin niepodległego państwa: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Dyrektor szkoły, Leszek Sobieraj przypomniał, że wolność raz zdobyta i niepodległość nie jest dana na zawsze, należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować…

Nasza szkoła, tradycyjnie dołączyła do akcji #SzkoładoHymnu. O godzinie 11.11. zebrani uczniowie wraz z nauczycielami, odśpiewali wspólnie cztery zwrotki “Mazurka Dąbrowskiego”.

Akademia została przygotowana przez Pana Marcina Garbulskiego. Oprawę artystyczną przygotowały Pani Anna Zamojda i Pani Martyna Wawrzynowicz (scenografia) oraz Pani Anna Kornat (muzyka). Akcję  #SzkoładoHymnu zorganizowała pani Małgorzata Kaczmarek.

Taniec dla Niepodległej


Z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie naszej szkoły pod czujnym okiem nauczycieli przygotowali układ choreograficzny do utworu Two Steps Hell – Heart of Courage. Do występu wykorzystano flagi  o barwach narodowych oraz przepiękne, czerwono-czarne stroje wykonawców. Układ ruchów tanecznych ułożony był tak, by tempo pasowało do melodii. Występ zrobił ogromne wrażenie na publiczności, a podniosłość uroczystości nadała przepiękna dekoracja sali, interesująca akademia oraz słowa Leszka Sobieraja, Dyrektora placówki, który zacytował gen. Władysława Andersa:

„Odrzućmy wszystko, co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski”

Zachęcamy do obejrzenia nagrania z występu 😊

Gratulujemy


Z radością informujemy, że Marta Ornowska – uczennica klasy 6B Szkoły Podstawowej nr 40 – zdobyła II miejsce w VII Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Twórczości Tadeusza Nowakowskiego. Marcie gratulujemy talentu i dziękujemy za wzorowe reprezentowanie szkoły.

BBO – zagłosuj na Nasz projekt – nr 815


Projekt dotyczy stworzenia nowego placu zabaw dla dzieci na bazie dotychczas istniejącego.

Projekt zakłada:
1.  Wymianę nawierzchni, na jednolitą, gumowa, wylewaną dwuwarstwową i elastyczną powierzchnię, w przyjaznej i ciekawej dla dzieci kolorystyce.
2. Powiększenie obszaru placu zabaw, czyli wykorzystanie pełnego obszaru pomiędzy salą gimnastyczną, boiskiem, bieżnią i tarasem.
3. Wyposażenie placu zabaw w nowe atrakcyjne elementy do zabawy oraz proste przyrządy do podstawowych ćwiczeń gimnastycznych i ogólnorozwojowych.
Plac zabaw ma być docelowo miejscem radosnej zabawy i pierwszej aktywności fizycznej najmłodszych mieszkańców osiedla, odbywających się w bezpiecznych warunkach.

Gdzie znajdę kartę do głosowania?

Karta do głosowania znajduje się na stronie: www.bydgoszcz.pl/bbo. Głosowanie odbywa się tylko w formie elektronicznej. Nie ma papierowych kart do głosowania.

Kiedy można oddawać głosy?

Od 2 do 30  listopada 2023 r. (start i meta o godz. 12.00) .

Jakie projekty wybierane są w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim?

W BBO można głosować na projekty, które mieszczą się w zadaniach własnych gminy. Muszą być ogólnodostępne – z efektu ich realizacji będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy. Należy pamiętać, że teren, na którym będą zlokalizowane inwestycje, musi należeć do Miasta.

Ile pieniędzy przewidziano na realizację zadań w tegorocznej edycji?

W tym roku mieszkańcy zdecydują o wydaniu 16 mln zł. Do wyboru są cztery rodzaje projektów: ponadosiedlowe, osiedlowe, mikroprojekty osiedlowe i projekty społeczne.

Kto może głosować na projekty w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim?

Głosować może każdy mieszkaniec Bydgoszczy.

Czy obcokrajowcy mogą zagłosować na projekty w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim?

 Tak. Obcokrajowcy zamieszkali na terenie Bydgoszczy mogą głosować na projekty w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim.

Czy osoba niepełnoletnia może wziąć udział w głosowaniu?

Tak. W BBO osoba niepełnoletnia może brać udział w głosowaniu. W karcie do głosowania należy zaznaczyć zgodę opiekuna prawnego.

 Czy osoba niezameldowana w Bydgoszczy może głosować?

 Tak. Głosować mogą wszystkie osoby zamieszkałe w Bydgoszczy. Nie jest brany pod uwagę adres zameldowania.

Jak głosujemy?

Głosowanie odbędzie się elektronicznie. W zeszłych latach ta forma się już sprawdziła. Jest wyjątkowo proste – wystarczy wejść na stronę www.bydgoszcz.pl/bbo, podać swoje dane weryfikacyjne i wybrać swoich faworytów. Całość zajmie najwyżej kilka minut, bez potrzeby wychodzenia z domu. Pamiętajmy, że wypełnić formularz możemy tylko raz. W formularzu głosujemy maksymalnie na 4 projekty: jeden ponadosiedlowy, jeden osiedlowy na jednym wybranym przez siebie osiedlu, 1 mikroprojekt osiedlowy na jednym wybranym przez siebie osiedlu oraz na jeden projekt społeczny.

„Poezja łączy” – międzynarodowa przygoda w zakresie współpracy w edukacji e-Twinning w klasie 1A LO.


Z radością dzielimy się z Państwem nowym projektem, który z entuzjazmem realizują szkoły z Turcji, Włoch, Chorwacji, Polski, Grecji, Macedonii Północnej i Jordanii.

Głównym celem naszego projektu jest zgromadzenie uczniów i nauczycieli z różnych krajów wokół  bogatego i różnorodnego świata poezji angielskiej. Ponadto nasz projekt został zaprojektowany zgodnie z programem nauczania i będzie ekscytującym procesem, który poprawi ogólne doświadczenie edukacyjne. W tym procesie nasi uczniowie doskonalą swoje umiejętności językowe, nauczą się korzystać z najnowocześniejszych narzędzi Web 2.0 opartych na technologii, a także będą mieli okazję komunikować się z rówieśnikami z innych krajów i poznawać odmienne kultury.

Aby śledzić działania w ramach naszego projektu, już wkrótce będzie można wejść na Twinspace, przeczytać stronę bloga naszego projektu oraz posłuchać recytacji poetyckich i krótkich rozmów na stronie podcastu naszego projektu.

Opiekun projektu: Katarzyna Nawrocka

Projekt Twinspace:

https://school-education.ec.europa.eu/en/etwinning/projects/poetic-unity/twinspace

Strona bloga projektu:

https://poeticunity.blogspot.com

Witryna podcastu projektu:

https://on.soundcloud.com/aa75G

Gratulacje dla kadry pedagogicznej ZS nr 24 im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy!


Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dyrektor szkoły, mgr inż. Leszek Sobieraj oraz mgr Violetta Kozłowska otrzymali nagrodę Prezydenta Miasta Bydgoszczy za osiągnięcia w zakresie pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej oraz realizację innych zadań statutowych placówki. Miejskie uroczystości odbyły się 12 października w Kinoteatrze przy ul. Dwernickiego. Wyróżnienia 141 nauczycielom i 12 dyrektorom szkół i placówek oświatowych wręczył Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i Przewodnicząca Rady Miasta Monika Matowska. Serdecznie gratulujemy!

W dniu 25 października 2023 roku w Auli Novum Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy wręczono odznaczenia resortowe. Nagrodę Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty otrzymała mgr Katarzyna Iwańska, natomiast Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymała mgr Iwona Witkowska. W czasie spotkania odznaczenia państwowe odebrało łącznie 95 osób, natomiast odznaczenia resortowe z rąk Marka Gralika, kujawsko-pomorskiego kuratora oświaty otrzymało 69 nauczycieli z Bydgoszczy.

Jesteśmy niezwykle dumni z naszych pedagogów. Dziękujemy za twórcze podejście do pracy, za wiele ciekawych pomysłów i inicjatyw, które zostały docenione i wyróżnione.

Składamy najserdeczniejsze życzenia wszystkim nauczycielom i pedagogom. 
Życzymy, aby niełatwa misja nauczyciela przyniosła satysfakcję z pracy i dumę z wykonywania wyjątkowego zawodu.