Od 18 do 20 września młodzież z klas licealnych naszej szkoły uczestniczyła w biwaku integracyjnym. Wzięło w nim udział 89 uczniów oraz wychowawcy, opiekunowie, a także przedstawiciele Policji. Jako bazę wypadową w tym roku szkolnym wybraliśmy miejscowość Mikoszewo nad Zatoką Gdańską u ujścia Wisły Śmiałej do Bałtyku.
Pierwszego dnia, w drodze do miejsca zakwaterowania, zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz byliśmy na molo i plaży w Brzeźnie. Po południu odbyliśmy spacer na plażę w Mikoszewie. Najbardziej zahartowani uczniowie zażyli kąpieli w morzu.
Dzień drugi to spacer ku ujściu Wisły Śmiałej do Bałtyku i podziwianie widoku na rezerwat „Mewiej j Łachy” z ptactwem i fokami szarymi. Po południu wizyta w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady „Stutthof” w Sztutowie. Uczniowie zdobyli cenną wiedzę historyczną na temat tego miejsca. Dowiedzieli się między innymi, że Stutthof był pierwszym i najdłużej istniejącym niemieckim obozem tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Polski. W tym czasie przez obóz przeszło około 110 tysięcy więźniów pochodzących z 28 państw. Ocenia się, że blisko 65 tys. więźniów zginęło w wyniku chorób, ciężkiej pracy, fizycznego maltretowania oraz niedożywienia.
Pełen wrażeń dzień zakończył się, jak tradycja nakazuje, „otrzęsinami” klasy pierwszej.
Trzeci dzień to pobyt na plaży i zwiedzanie gdańskiego ZOO. Jest to miejsce szczególne, gdyż obszar około 125 hektarów czyni z niego największą pod względem powierzchni placówkę tego typu w Polsce. Mieszkają tu zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów.
Na biwaku obecni byli także przedstawiciele Policji. Nie dziwi więc fakt, że uczniowie z klas o profilu policyjnym każdego dnia mieli poranny rozruch i zajęcia z musztry.
Serdecznie dziękujemy organizatorowi wycieczki: Panu Jarosławowi Szczepaniakowi i Mirosławowi Jaroszowi oraz wychowawcom i opiekunom młodzieży: Pani Annie Butowskiej, Pani Jolancie Lewandowskiej, Pani Kindze Zielińskiej, Panu Wojciechowi Korczakowi – Machnowskiemu oraz funkcjonariuszom policji: Pani Klaudii Dymek i Panu Szymonowi Porażyńskiemu.
„Wybiła już godzina. Dzwonek! Rok szkolny się zaczyna.”
W poniedziałek (2 września) w Zespole Szkół nr 24 odbyły się dwie uroczyste akademie z okazji inauguracji roku szkolnego 2024/2025. Na pierwszym apelu o godzinie 9.00 powitano po powrocie z wakacji dzieci z klas 1-4, a tuż potem uczniów klas 5-8 oraz LO.
Szczególnie serdecznie zostali przyjęci uczniowie wstępujący w mury naszej szkoły, czyli piewszoklasiści SP40 i XII LO.
Pan Dyrektor, Leszek Sobieraj, skierował do nich ciepłe słowa wsparcia oraz życzył wspaniałych wyników w nauce i osiągnięcia postawionych przed sobą celów.
Krótkie programy artystyczne zakończyły obie uroczystości. Jednym słowem rozpoczynamy czas wytężonej pracy, doskonalenia umiejętności i zdobywania nowych doświadczeń, a także odliczania chwil do… kolejnych wakacji.
Życzymy wszystkim powodzenia i czerpania radości z każdego dnia w naszej szkole!
Uczniowie klas policyjnych naszego liceum wzięli udział w obchodach święta policji. Uroczystość została objęta honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji insp. Marka Boronia, a także Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. Wojewódzkie obchody Święta Policji, tradycyjnie już, rozpoczęło symboliczne złożenie wieńców pod Tablicą Pamięci po poległych na służbie oraz pod Kamieniem Pamięci ku czci poległych policjantów w służbie Rzeczypospolitej Polskiej z terenu województwa kujawsko-pomorskiego. Następnie odbyła się msza święta w parafii katedralnej pw. św. Marcina i Mikołaja. Z okazji Święta Policji awans na wyższe stopnie służbowe otrzymało 1141 policjantów. Wręczono także przyznane przez Prezydenta RP Medale za Długoletnią Służbę, a także przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Odznaki „Zasłużony Policjant”. Z okazji Święta Policji, w podziękowaniu za oddaną służbę, Prezydent Bydgoszczy Pan Rafał Bruski uhonorował policjantów szczególnie zasłużonych dla miasta Bydgoszczy. Na zakończenie oficjalnych uroczystości odbył się krótki koncert w wykonaniu Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu pod kierownictwem kapelmistrza – podinspektora Adama Witiwa.
W tym roku szczególnie zapadnie w pamięć piknik i pokazy zorganizowane na Wyspie Młyńskiej zarówno dla mieszkańców, jak i rodzin policjantów i pracowników Policji. Był pokaz kontrterrorystów, co wzbudziło ogólny aplauz zgromadzonych. W ramach akcji „Kręci nas bezpieczeństwo nad wodą” policjanci zorganizowali także pokaz na wodzie. Były także stoiska prezentujące broń i wyposażenie policjantów. Stoisko historyczne z pokazem broni Policji Państwowej, mini miasteczko rowerowe, szkolenie z pierwszej pomocy przy współpracy z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego. Były także gry i zabawy dla dzieci, a także rady, jak zostać policjantem zorganizowane przez uczniów naszej szkoły. Ta część obchodów Święta Policji wzbudziła ogromne zainteresowanie, uśmiech i zapewne wspomnienia, które na długo zostaną w pamięci odwiedzających nasz piknik.
Wszystkim odznaczonym i awansowanym w tym roku serdecznie gratulujemy, życząc kolejnych sukcesów, satysfakcji z dobrze pełnionej służby i pracy, a także wszelkiej pomyślności i szczęścia w życiu osobistym.
Dnia 21 czerwca 2024 roku odbyło się zakończenia roku szkolnego, który był pełen wyzwań, szczególnie dla uczniów klas 1 szkoły podstawowej oraz nowo powstałych klas psychologiczno-prawnych.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy, Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, Komendy Wojewódzkiej w Bydgoszczy, rodzice oraz uczniowie. Szczególnie podniosłym momentem było pożegnanie i złożenie podziękowań za współpracę, zaangażowanie oraz aktywne uczestnictwo w edukacji klas policyjnych insp. Witoldowi Markiewiczowi, Komendantowi Miejskiemu Policji w Bydgoszczy w imieniu którego podziękowania odebrał podinspektor Marcin Wyłuba, Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bydgoszczy.
W trakcie uroczystości uczniom wyróżniającym się szczególnymi osiągnięciami edukacyjnymi wręczono świadectwa z wyróżnieniem, natomiast uczniom, którzy przełamują swoje ograniczenia wręczono nagrody „Puszczyka”. Szkolny Zespół Taneczny zaprezentował swoje umiejętności w „Tańcu piratów”.
Zakończenie roku szkolnego to nie tylko czas podsumowań i nagród, ale także moment refleksji i pożegnań. Życzymy wszystkim uczniom bezpiecznych i radosnych wakacji!!!
Klasy siódme szkoły podstawowej pożegnały uczniów ostatniej klasy szkoły podstawowej. Po przemówieniu Pana Dyrektora, Leszka Sobieraja nastąpiło uroczyste ślubowanie uczniów klasy ósmej, którzy zobowiązali się m.in. dbać o zaszczytne miano wychowanka Szkoły Podstawowej nr 40 oraz przekazanie sztandaru uczniom klas młodszych.
Wychowawca klasy, Pani Marzena Wachowska wraz z Panem Dyrektorem wręczyli świadectwa ukończenia szkoły wraz z wyróżnieniami za wybitne osiągnięcia w nauce. Tytuł „Primus inter pares” otrzymał Mateusz Wojciechowski. Uczniom klasy ósmej przyznano także tytuły, nagrody i odznaczenia za zasługi m.in. „Złote Pióro”, „Zaczarowany Pędzel”, „Diamentową Piłkę”, „Brylantową Kłódkę” czy „Mistrza Powagi”.
O przepiękne dekoracje oraz oprawę muzyczną zadbał zespół ds. dekoracji oraz szkolny chór, natomiast nad całością uroczystości czuwała Pani Anna Theuss i Pani Małgorzata Wełnińska-Ginther.
Sukces uczennic klasy 6B w Powiatowym Konkursie Literackim “Książka najwierniejszym towarzyszem w podróży życia”.
Gratulacje dla Emilii Gierszewskiej i Marty Ornowskiej, które zdobyły II miejsce w konkursie. Dziewczyny wykazały się doskonałą znajomością dwóch powieści Alfreda Szklarskiego z serii o Tomku Wilmowskim oraz stworzyły graficzną wizualizację wiedzy o przygodach bohatera w formie gry! Wielkie brawa, życzymy dalszych sukcesów!
Już po raz trzeci na terenie Zespołu Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy odbył się charytatywny turniej piłki nożnej. Dwa lata temu wspieraliśmy uchodźców wojennych z Ukrainy, rok temu leczenie chorej onkologicznie Yevy.
W tym roku graliśmy dla Olka, brata naszego ucznia, który od urodzenia zmaga się z licznymi wadami wrodzonymi i nabytymi. W wyniku encefalopatii niedokrwienno – niedotlenieniowej, padaczki, mózgowego porażenia dziecięcego i wielu innych schorzeń Oluś potrzebuje środków na wózek rehabilitacyjny, łóżko rehabilitacyjne, leżak kąpielowo- rehabilitacyjny oraz rehabilitację, której miesięczne koszty wynoszą około 6000 zł.
Osiem drużyn piłkarskich; Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, Zakład Karny Bydgoszcz-Fordon, Reprezentacja Księży, Nauczyciele i Przyjaciele ZS nr 24, Uczniowie ZS nr 24, Absolwenci ZS nr 24, Oddział Żandarmeri Wojskowej w Bydgoszczy rozegrało 16 meczy.
Emocje i głośny doping szczególnie towarzyszył przy rozgrywaniu meczu o trzecie miejsce – Nauczyciele i Przyjaciele ZS nr 24 kontra Kujawsko-Pomorski UW. Gratulujemy Gospodarzom III miejsca, KMP w Bydgoszczy II miejsca oraz ZK Bydgoszcz-Fordon I miejsca!!!
Cała społeczność ZS nr 24 zaangażowała się w pomoc Olkowi. Samorząd Uczniowski SP 40 oraz XII LO zorganizował Pchli Targ zasilając zbiórkę o kolejne środki finansowe.
Przez cały turniej dwuletni Oluś wraz z fantastyczną rodziną wspierał dzieci, młodzież oraz drużyny swoim uśmiechem, a po rozgrywkach podziękował pięknymi kwiatami Panu Leszkowi Sobierajowi, dyrektorowi ZS nr 24.
Już we wrześniu planujemy charytatywny bieg dla Olka w którym udział będzie mogła wziąć każda osoba o szczerym i dobrym sercu. Zapraszamy do śledzenia Fb SP 40, na którym na bieżąco będziemy informować o terminie biegu.
Zachęcamy do dalszego wspierania Aleksandra Kaługi, datki można przesyłać na konta:
W poniedziałek 17 czerwca odbyła się kolejna edycja turnieju dla uczniów z klas policyjnych XII LO.
Głównym celem imprezy było wyłonienie ze społeczności szkolnej „ najlepszego z najlepszych”, zarówno w kategorii chłopców jak i dziewcząt.
Rywalizacja miała na celu doskonalenie praktyki nabytej podczas szkoleń z Edukacji Policyjnej, ale również propagowanie właściwego wizerunku kadeta; sprawnego, zdecydowanego w działaniu, który potrafi w praktyce wykorzystać posiadaną wiedzę i umiejętności.
Turniej był równocześnie eliminacją na poziomie szkolnym celem wyłonienia najlepszych uczniów do reprezentacji szkoły na zawody wojewódzkie. Młodzież rywalizowała ze sobą w konkurencjach praktycznych i teoretycznych. Suma punktów ze wszystkich konkurencji stanowiła o końcowej klasyfikacji i posłużyła do wyłonienia Superkadetów wśród dziewcząt i chłopców.
W kategorii dziewcząt zwyciężyła uczennica klasy 3A Julia Kołecka, która wyprzedziła koleżankę z klasy 2A Wiktorię Jankowską. Trzecie miejsce zajęła Kinga Proksa z klasy 1A.
Wsród chłopców pierwsze miejsce zajął uczeń klasy 3A Artem Povaliuk, przed kolegą z klasy Kacprem Jaśniakiem i Jakubem Kaźmierczakiem z klasy 2A.
Zawody trzymały w napięciu do ostatniej konkurencji – policyjnego toru przeszkód, który zdecydował o ostatecznej kolejności.
Gratulujemy zwycięzcą oraz wszystkim uczniom biorącym udział w Turnieju.
Koniec roku szkolnego, to czas podsumowania udziału w różnorodnych projektach i programach edukacyjnych. Uczniowie klas 0-3 aktywnie w ciągu całego roku szkolnego uczestniczyli w następujących projektach:
1. Czytam z klasą – lekturki spod chmurki. Międzynarodowy projekt edukacyjny. Edycja V – Na tropach dobroczynności
2. Zdrowo i Sportowo – ogólnopolski program dotyczący aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania dzieci
3. Klasa w terenie – ogólnopolski projekt edukacyjny dotyczący organizowania lekcji poza terenem szkoły
4. Dzień Pustej Klasy – 9 edycja międzynarodowego święta edukacji w naturze
5. Piątka dla natury – ogólnopolski program edukacyjny dotyczący kształtowania postaw proekologicznych młodego pokolenia
6. Rok z higieną Velvet – higiena dla mnie i dla planety – ogólnopolski program edukacyjny zwiększający świadomość na temat roli i wagi higieny osobistej
7. Uczymy Dzieci Programować – XIII edycja Ogólnopolskiego programu pokazującego, że poprzez naukę kodowania można w twórczy i aktywny sposób rozwijać wiele umiejętności
8. Kreatywne Dni Nietypowe- Ogólnopolski projekt edukacyjny rozwijający kreatywność, empatię, szacunek wobec otoczenia i nnowacujne podejście do zajęć w świetlicy szkolnej.
Dnia 14 czerwca 2024 roku w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się Gala Laureatów Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Powstaniu Warszawskim. Miło nam poinformować, że wśród kilkuset uczniów biorących udział w konkursie, nasi uczniowie: Krystian Barczyński (kl. 6a) oraz Grigor Arakelyan (kl. 8a) zostali jego finalistami!
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!