Narodowe Święto Niepodległości w ZS24


Dnia 10 listopada 2023 roku, w pogodny jesienny dzień, uczciliśmy obchody kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, pamiętając, że po 123 latach niewoli Rzeczpospolita wróciła na mapę świata. W naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tej uroczystości przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami szkolnego chóru takimi jak „Śpiewka”, „Co to jest niepodległość” oraz „11 listopada”, recytacją wiersza „Ziemio ojczysto, ziemio jasna” oraz ciekawym układem choreograficznym do utworu Two Steps Hell – Heart of Courage, co pozwoliło widzom głębiej przeżyć tamte chwile. Uczniowie naszej szkoły wcielili się w kluczowe postaci, które przyczyniły się do narodzin niepodległego państwa: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Paderewskiego i Romana Dmowskiego. Dyrektor szkoły, Leszek Sobieraj przypomniał, że wolność raz zdobyta i niepodległość nie jest dana na zawsze, należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować…

Nasza szkoła, tradycyjnie dołączyła do akcji #SzkoładoHymnu. O godzinie 11.11. zebrani uczniowie wraz z nauczycielami, odśpiewali wspólnie cztery zwrotki “Mazurka Dąbrowskiego”.

Akademia została przygotowana przez Pana Marcina Garbulskiego. Oprawę artystyczną przygotowały Pani Anna Zamojda i Pani Martyna Wawrzynowicz (scenografia) oraz Pani Anna Kornat (muzyka). Akcję  #SzkoładoHymnu zorganizowała pani Małgorzata Kaczmarek.