Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności


Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności – Bydgoszcz, 10 marca 2023

Uczniowie klasy IV LO wraz z nauczycielem historii Jackiem Kurowskim wzięli udział w uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych „Krzyż Wolności i Solidarności” zasłużonym działaczom opozycji antykomunistycznej z lat 1956-1989. Gala odbyła się w Kinoteatrze Klubu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy.

Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu. Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL.

Po części oficjalnej odbsię koncert z cyklu „Artyści Andersa”, „…w drodze”, podczas którego artyści przybliżyli twórczość legendarnych kompozytorów i autorów tekstów: Jerzego

 Petersburskiego, Mariana Hemara, Henryka Warsa i Alfreda Schutza.