„Twierdza szyfrów i zagadek logicznych Mariana Rejewskiego” – wyniki konkursu


 

 

W piątek 25. listopada 2022 r. odbyła się III edycja konkursu  „Twierdza szyfrów i zagadek logicznych Mariana Rejewskiego”. Pierwszy raz jednak rywalizacja odbywała się w przestrzeni internetowej.

Zadanie zgłoszonych zespołów, a było ich 21, polegało na odbyciu wirtualnej podróży  po budynku Zespołu Szkół nr 24 w Bydgoszczy, gdzie patronem jest właśnie Marian Rejewski. Wybitny polski kryptolog, człowiek, który rozszyfrował kod niemieckiej Enigmy.

Drużyny zwiedzając szkołę miały również pewne zadania. W różnych jej częściach ukryte było 15 zadań z zakresu matematyki, historii i wiedzy ogólnej, ale mających postać szyfrów, rebusów i logicznych zagadek. Dodatkowa trudność to czas. Tylko 30 minut przeznaczono na w/w zadania.

Startujący uczniowie, poradzili sobie z zadaniami wyśmienicie i większości odnaleźli ukryte zadania, bardzo dobrze na nie odpowiadając.

Wart wspomnieć, że konkurs z miejskiego przerodził się w ogólnopolski (Internet nie ma ograniczeń) i po bydgoskiej szkole podróżowali oprócz gospodarzy, uczniów innych bydgoskich szkół, także uczniowie z Woli Zabierzowskiej i Głuchołazów.  W zabawie wzięła również udział reprezentacja Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy, która startowała poza konkursem.

Klasyfikacja końcowa przeprowadzona została w trzech kategoriach:

  • Szkoły podstawowe
  • Szkoły ponadpodstawowe
  • Uczniowie ZS 24 (gospodarze znają swoją szkołę, co dawało pewna przewagę, stąd też osobna klasyfikacja dla nich).

Bardzo wyrównana i stojąca na wysokim poziomie rywalizacja, startujących zespołów spowodowała, że na „stopniach podium” panuje duży tłok, a grono wyróżnionych i nagrodzonych zespołów jest większe niż tradycyjne trzy. O poszczególnych miejscach decydowały kolejne punkty regulaminu, odnoszące się kolejno do większej ilości zdobytych punktów, zmieszczenia się w limicie czasu, a nawet większej ilości odnalezionych zadań.

Konkurs organizowany był w ramach Bydgoskich Grantów Oświatowych na rok 2022 r. Przyznane środki pozwoliły na organizacje tego przedsięwzięcia oraz uhonorowanie zwycięzców nagrodami i dyplomami.

Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom przesyłamy serdeczne gratulacje i podziękowania za udział. Do zobaczenia w kolejnej – IV – edycji konkursu.

 

Klasyfikacja końcowa konkursu.

Kategoria Szkół Podstawowych: trzy pierwsze miejsca i dwa drugie oraz jedno trzecie:

I m. – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Woli Zabierzowskiej – 11 pkt. / 30 min. / 14 zadań – opiekun Konrad Bartoszek. Skład zespołu: Bartłomiej Janusz, Wiktoria Pajdzik, Weronika Szydłowska

I m. – Szkoła Podstawowa nr 15 im. T. Ciepły z OMS w Bydgoszczy – 11 pkt. / 30 min. / 14 zadań – opiekun Agnieszka Stpiczyńska. Skład zespołu: Wiktoria Marcińczyk, Karol Marcińczyk, Maksymilian Kania.

I m. – Szkoła Podstawowa nr 2 im. A. Mickiewicza z Oddziałami Sportowymi w Bydgoszczy – 11 pkt. / 30 min. / 14 zadań – opiekun Aleksandra Glaza. Skład zespołu: Maria Błasiak, Michał Leszczewicz, Bartosz Tuchółka

II m. – Szkoła Podstawowa nr 46 im. Unii Europejskiej z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy – 11 pkt. / 30 min. / 12 zadań – opiekun Izabela Ejmond. Skład zespołu: Mikołaj Holka, Jakub Langowski, Ernest Januszewski

II m. – Zespół Szkół nr 16 w Bydgoszczy – 11 pkt. / 30 min. / 12 zadań – opiekun Joanna Szałkowska. Skład zespołu: Paweł Burdziński, Patrycja Pisanko, Julia Spychalska.

III – Szkoła Podstawowa nr 2 im. A. Mickiewicza z Oddziałami Sportowymi w Bydgoszczy II zespół – 9 pkt. – opiekun Justyna Markiewicz. Skład zespołu: Bruno Mboya, Borys Wierzbanowski, Maksymilian Rochlitz.

IV m. – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Głuchołazach – 7 pkt. – opiekun Sara Gołębiowska. Skład zespołu: Jakub Hutek, Paweł Maciuch, Wojciech Król.

 

Kategoria Szkół Ponadpodstawowych: (tu wystartowały tylko II zespoły)

I m. – Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy – I zespół – 12 pkt. – opiekun Dominika Kosińska. Skład zespołu: Jakub Wiśniewski, Bartosz Kowalczyk, Norbert Knapiński.

II m – Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy – II zespół 9 pkt. – opiekun Aleksandra Wachowiak. Skład zespołu: Jakub Szulczyk, Karol Łepek, Jarosław Jaworski.

 

Kategoria III – drużyny Zespołu Szkół nr 24 (SP 40 i XII LO)

I m. – SP 40 – 13 pkt. – skład zespołu: Jan Cyrankowski, Natan Jastrzemski, Jan Solecki – opiekun Lidia Kliniewska

II m. – XII LO – 12 pkt. – skład zespołu: Szymon Maciejewski, Mateusz Żołądkiewicz, Dominik Proksa – opiekun Lidia Kliniewska

III m. – SP 40 – 11 pkt. – skład zespołu: Kajetan Dutkiewicz, Maria Stacherczak – opiekun Anna Theuss.