Gramy dla Olka


Serdecznie zapraszamy drużyny piłkarskie (pasjonaci sportu, drużyny zakładowe, osoby o dobrym sercu) na turniej piłki nożnej „Gramy dla Olka”, który odbędzie się 18 czerwca na boisku ZS nr 24.

Akcja dedykowana jest dwuletniemu Aleksandrowi Kałudze, który od urodzenia zmaga się z licznymi wadami wrodzonymi i nabytymi. W wyniku encefalopatii niedokrwienno – niedotlenieniowej, padaczki, mózgowego porażenia dziecięcego i wielu innych schorzeń Oluś potrzebuje środków na wózek rehabilitacyjny, łóżko rehabilitacyjne z materacem przeciwodleżynowych i leżak kąpielowo- rehabilitacyjny, jednak najważniejsza w tym wszystkim jest rehabilitacja, której miesięczne koszty to około 6000 zł.

Dlatego zachęcamy do udziału w turnieju, aby Oluś dostał szansę na lepsze i łatwiejsze życie…

Regulamin turnieju:

Drużyna zostaje zapisana do turnieju po zgłoszeniu  na adres mailowy zs24@edu.bydgoszcz.pl i wpłacie minimalnej składki w kwocie 500 zł na konto fundacji  do których należy Olek

 
 

Zespół liczy do 11 zawodników (6 na boisku plus 5 rezerwowych).

 • Rozlosowanie grup nastąpi 11.06. w obecności kapitanów drużyn,
 • W przypadku dużej liczby zgłoszeń istnieje możliwość rozegrania eliminacji do turnieju głównego,
 • Mecze w grupach rozgrywane wg zasady „każdy z każdym”,
 • Za zwycięstwo przyznawane są 3 pkt., za remis 1 pkt., za porażkę 0 pkt.
 • O kolejności w grupie decyduje:
  • Większa ilość zdobytych punktów
  • Bezpośredni mecz (w przypadku dwóch zainteresowanych drużyn)
  • Większa ilość zdobytych bramek
  • Korzystniejsza różnica bramek
  • Dodatkowa seria trzech rzutów karnych 
 • Dwie drużyny z każdej grupy awansują do fazy pucharowej,

ZAPRASZAMY!

Sukcesy sportowe Marii Kurek!


Maria Kurek, uczennica klasy 4a Szkoły Podstawowej nr 40 zdobyła na przełomie marca i kwietnia 2024 roku wyjątkowe nagrody:
 • 1 miejsce w XI Ogólnopolskim Turnieju Judo Dzieci i Młodzieży;
 • 2 miejsce w XX Wielkopolskim Międzynarodowym Turnieju Judo;
 • wyróżnienie w XIII Wojewódzkim Konkursie Młodych Instrumentalistów w kategorii Keyboard;
Gratulujemy wspaniałych nagród i życzymy dalszych sukcesów 🙂

“Święto Konstytucji 3 Maja”


Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja obchodzone są w Polsce trzy ważne święta; 1 maja zapisał się jako Międzynarodowe Święto Pracy, 2 maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, natomiast 3 maja upamiętnia uchwalenie w Polsce Konstytucji. Wszystkie nasze klasy rzetelnie przygotowywały się do obchodów tych świąt. Uczniowie wykonali patriotyczną pracę plastyczną – godło Polski. W ten sposób pokazali, że pamiętają o ważnych wydarzeniach z naszej historii. Poza tym utrwaliły wiedzę o symbolach narodowych, rozwiązując klasowy, patriotyczny quiz. Uczniowie przypomnieli sobie także najważniejsze polskie symbole narodowe, wykonali chorągiewki i prace plastyczne o charakterze patriotycznym m.in. plakaty z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja życzymy Państwu oraz Naszym Uczniom, aby to święto umocniło poczucie tożsamości narodowej oraz dumy bycia Polakiem.

Zakończenie roku szkolnego klasy maturalnej XII Liceum Ogólnokształcącego.


Dnia 26 kwietnia 2024 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klasy maturalnej.  Z pewnością był to dzień szczególny, pełen wrażeń i wspomnień. Mamy nadzieję, że zapadnie on na długo w pamięci tegorocznych absolwentów.

W apelu, mającym bardzo podniosły i uroczysty charakter, udział wzięli przedstawiciele policji; Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy Pani Komisarz Marta Turzyńska oraz Aspirant Sztabowy Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy Szymon Porażyński, dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne, rodzice absolwentów oraz pozostali uczniowie XII LO.

Podczas uroczystości nastąpiło przekazanie  Klucza Wiedzy Uczniowskiej młodszym rocznikom XII LO (na pewno się przyda…).

Absolwenci zostali pożegnani musztrą licealistów z klas policyjnych oraz piosenką M. Grechuty „Dni, których nie znamy” szkolnego chóru. Klasa III LO przygotowała bardzo humorystyczny spektakl przedstawiający lekcję z życia klasy maturalnej. Następnie uczniowie odebrali świadectwa, wśród których wyróżniono absolwentów, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce oraz wykazali się zaangażowaniem w pracę na rzecz szkoły. Za szczególne osiągnięcia nominację na kadeta dyplomowanego otrzymała Oliwia Niezbecka, Michał Tomczak oraz Natalia Głuchowska, a na starszego kadeta Paulina Czajkowska.

Wychowawca klasy, Jarosław Szczepaniak podziękował rodzicom za wsparcie i zaangażowanie w organizacji życia klasy.

Niezwykle wzruszającym momentem była prezentacja przedstawiająca zdjęcia uczniów z wszystkich czterech lat w murach ZS 24.

Obecni na uroczystości rodzice, nie kryli wzruszenia i zdziwienia, że te cztery lata minęły tak szybko…

Teraz przed naszymi absolwentami największe wyzwanie – egzamin maturalny.

Życzymy jasnego i otwartego umysłu, lekkiego pióra, kreatywnego wykorzystania wiedzy i umiejętności, które nabyliście w szkole, a także wiary w siebie, opanowania stresu i… dużo szczęścia!

„Leksykon mediacji rówieśniczej” konferencja dla dyrektorów i mediatorów szkolnych bydgoskich szkół.


W dniu 24 kwietnia 2024 roku w gościnnych murach Zespołu Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy odbyła się konferencja naukowo-dydaktyczna „Leksykon mediacji rówieśniczej”.

W wydarzeniu wzięła udział Ewa Wittenberg, kierownik Referatu Strategii i Jakości Edukacji Wydziału Edukacji i Sportu, przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy; Pani Beata Błaszyk – starszy wizytator Wydziału Edukacji Ponadpodstawowej, Specjalnej i Placówek oraz Alina Nejman – starszy wizytator Wydziału Strategii i Rozwoju Edukacji, dyrektorzy i pedagodzy bydgoskich placówek oświatowych, pracownicy Okręgowej Rady Adwokackiej, Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz uczniowie bydgoskich szkół.

Po występie szkolnego chóru, który przedstawił „Earth Song” M. Jacksona, gości przywitał Leszek Sobieraj, dyrektor Zespołu Szkół nr 24 oraz adw. Aleksander Domek, sekretarz Okręgowej Rady Adwokackiej.

Konferencję rozpoczął wykład adw. Karoliny Wilamowskiej z ORA w Bydgoszczy „Wdrażanie mediacji rówieśniczych w szkole”, który omawiał istotne kwestie dotyczące formy i zakresu mediacji rówieśniczych w placówkach oświatowych. Powyższa tematyka została uzupełniona wykładem dr Ewy Sygit – Kowalkowska z Uniwersytet Kazimierza Wielkiego „Do przerwy 2:0. Co usłyszymy, kiedy dzieci mówią o trudnościach w relacjach – perspektywa psychologiczna”.
O mediacjach, jako formie rozwiązywania konfliktów w rodzinie wykład zaprezentowała adw. Joanna Ogrodowicz z  ORA „Mediacje rodzinne w relacjach rodzice – dzieci”.

W przerwie na telebimie można było obejrzeć prezentację przedstawiającą założenie oraz działania Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej im. Kamili Wyrębskiej, które wspiera Zespół Szkół nr 24 we wszelkich działaniach dotyczących mediacji rówieśniczych, mediacji szkolnych oraz w wykładach dla  klasy psychologiczno-prawnej XII Liceum Ogólnokształcącym.

Natomiast po przerwie zostały zaprezentowane praktyczne wskazówki jak założyć koła mediatorów rówieśniczych oraz jaką sporządzić dokumentację do ich przeprowadzania w wykładzie Anny Masley z Lubuskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji przy Wyższej Szkole Biznesu w Gorzowie Wielkopolskim „Korzyści społeczne z przeprowadzania mediacji rówieśniczych w szkołach– doświadczenia praktyka” oraz Annę Wiśniewską, koordynatora mediacji rówieśniczych w Zespół Szkół nr 24 w Bydgoszczy „Szkolne koło mediatorów w praktyce”.

Ponadto podczas konferencji zostały zorganizowane w czterech salach lekcyjnych warsztaty dla uczniów placówek oświatowych „Na tropie supermocy – mediacja zamiast szkolnej przemocy”, które poprowadzili opiekunowie mediacji rówieśniczych z Zespołu Szkół nr 24 pod kierunkiem adw. Emilii Krejza-Srockiej, członka Izby Adwokackiej w Białymstoku.

W trakcie konferencji  Leszek Sobieraj oraz adw. Jarosław Wyrębski wraz z mediatorami rówieśniczymi wręczyli statuetki „Przyjaciela Centrum” osobom, które wspierają pracę Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej im. Kamili Wyrębskiej oraz prowadzą działania na rzecz mediacji szkolnych i mediacji rówieśniczych na terenie miasta Bydgoszczy: Pani Magdalenie Buschmann, Dyrektorowi Wydziału Edukacji i Sportu w Bydgoszczy, Pani Kamili Wilamowskiej z ORA w Bydgoszczy, Pani Ewie Sygit-Kowalkowskiej z UKW w Bydgoszczy, Pani Annie Masley z WSB w Gorzowie Wlkp.  oraz za szczególne zaangażowanie Leszkowi Sobierajowi, Dyrektorowi ZS nr 24 oraz adw. Jarosławowi Wyrębskiemu z ORA w Bydgoszczy.

Na zakończenie goście mogli zobaczyć pokaz mediacji rówieśniczych przygotowany przez  uczniów Zespołu Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, którzy pełnią rolę mediatorów rówieśniczych w placówce w ciągu roku szkolnego.

Każdy uczestnik konferencji otrzymał materiały, które pomogą przy wprowadzaniu mediacji rówieśniczych w placówkach oświatowych jako formy pokojowego rozwiązywania konfliktów.

Składamy podziękowania dla adw. Jarosława Wyrębskiego oraz Anny Wiśniewskiej za zaangażowanie i pomoc w organizacji konferencji.

Serdecznie zapraszamy w maju i czerwcu br. na dyżury mediatorów szkolnych, które skierowane są dla uczniów, rodziców oraz nauczycieli z terenu Bydgoszczy.

Projekt „Leksykon mediacji rówieśniczej – konferencja dla dyrektorów i mediatorów szkolnych bydgoskich szkół” został sfinansowany ze środków Bydgoskiego Grantu Oświatowego oraz Programu Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2021-2030.