Marta Ornowska i Kajetan Dutkiewicz laureatami konkursu kuratoryjnego z języka polskiego 


16 kwietnia 2025 r. w Auditorium Novum Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy odbyła się gala Laureatów Konkursów Przedmiotowych zorganizowanych przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Podczas uroczystości pani kurator Grażyna Dziedzic oraz pan wicewojewoda Michał Koniuch wraz z gratulacjami wręczyli naszym uczniom zaświadczenia i nagrody.
Sukces Marty i Kajetana jest nie tylko powodem do dumy dla całej społeczności szkolnej, ale także potwierdzeniem ich ciężkiej pracy i talentu.
Gratulujemy naszym laureatom tego wyjątkowego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów.

Wesołych świąt!


zajęcia dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych


W dniach 7 i 9 kwietnia, w XII Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy, odbyły się pokazowe zajęcia dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych, zainteresowanych nauką w klasie policyjnej oraz psychologiczno-prawnej.

W wydarzeniu wzięło udział około 400 uczniów z 20 szkół podstawowych, którzy mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, specyfiką klas oraz uczestniczyć w przygotowanych specjalnie na tę okazję warsztatach i pokazach.

Nasza oferta skierowana była do młodzieży zainteresowanej pracą w policji lub innych służbach mundurowych, chcących w przyszłości studiować na kierunkach o specjalności takich jak: resocjalizacja, bezpieczeństwo narodowe, cyberprzemoc. Oferta skierowana była także dla osób, które widzą się w roli prawnika czy psychologa.

Na spotkaniach dyrektor szkoły mgr inż. Leszek Sobieraj prezentował młodzieży najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania szkoły. Z ramienia Policji głos zabierał opiekun klas mundurowych aspirant sztabowy Szymon Porożyński mówił o współpracy policji ze szkołą i organizacji zajęć z Edukacji Policyjnej.

Zwrócono szczególną uwagę na ofertę naszej szkoły:

· zajęcia prowadzone przez specjalistów – funkcjonariuszy służb mundurowych, prawników, psychologów,

· rozszerzony program praktyczny, który pozwala na zdobycie doświadczenia i umiejętności przydatnych w dalszej edukacji i pracy,

· współpracę z lokalnymi instytucjami: Policją, sądami, uczelniami wyższymi,

· możliwość uczestnictwa w projektach, wycieczkach edukacyjnych i wydarzeniach tematycznych,

· kameralną i przyjazną atmosferę, indywidualne podejście do ucznia oraz aktywne wspieranie jego rozwoju.

Imprezy podzielone zostały na dwie części: pokazy naszych uczniów, oraz część praktyczną, w której udział mogli wziąć nasi goście.

W czasie występów nasi uczniowie zademonstrowali: pokazy musztry w kolumnie dwójkowej i czwórkowej, udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, podstawowe techniki samoobrony, pokonywanie policyjnego toru przeszkód.

Młodzież mogła również zobaczyć scenki przedstawiające interwencję policjantów na służbie w wykonaniu naszych kadetów pod opieką aspiranta sztabowego Szymona Porożyńskiego. Uczniowie klasy psychologiczno- prawnej zaprezentowali symulację inspirowaną mediacją prawną.

W drugiej części naszych spotkań przybyli goście mogli próbować swoich sił i umiejętności na przygotowanych stanowiskach:

– strzelanie z karabinku laserowego

– pierwsza pomoc przedmedyczna

– policyjny tor przeszkód

– techniki samoobrony

– musztra

– kryminalistyka

– stanowisko psychologiczno- prawne

W trakcie wydarzenia uczniowie mogli również zwiedzić szkołę, porozmawiać z obecnymi uczniami klas policyjnych i psychologiczno-prawnych, a także z nauczycielami i dyrekcją placówki. Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań i uzyskania szczegółowych informacji na temat rekrutacji oraz życia codziennego w liceum.

Imprezy cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży, przybyli goście chętnie uczestniczyli w przygotowanych dla nich zajęciach praktycznych.

Dziękujemy wszystkim szkołom za przybycie. Mamy nadzieję, że nasza oferta wzbudziła zainteresowanie i z niektórymi osobami spotkamy się we wrześniu.

Z wizytą w Bydgoskim Schronisku dla Zwierząt 


   Środowe popołudnie uczniowie klasy 5a spędzili w Bydgoskim Schronisku dla Zwierząt. Zaczęło się od serdecznego powitania przez panią dyrektor- Izabellę Szolginię oraz jej pieska- Lilu. Następnie wszyscy mogli obejrzeć i posłuchać ciekawej prezentacji związanej z tym, jak należycie opiekować się naszymi pupilami. Tu trzeba zaznaczyć, że nad całością czujnie czuwała Lilu.
    Uczniowie z zaciekawieniem wsłuchiwali się w opowieści pani Izabelli  o psach, kotach, królikach, a także …pytonach, które również w ostatnim czasie odwiedziły nasze schronisko.
Bezdomnych, porzuconych i znieważonych przez człowieka zwierząt wiele. Tyle też potrzeb. Z wielką radością więc podarowaliśmy uzbierane z w ramach obchodów Dnia Wiosny w naszej szkole pieniądze w kwocie 1 354 złotych! Niech służą one naszym braciom mniejszym.

Uczniowie XII LO pierwszymi mediatorami rówieśniczymi wśród licealistów w Bydgoszczy!


 

10 kwietnia 2025 roku w Zespole Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy 16 uczniów XII Liceum Ogólnokształcącego otrzymało dyplom ukończenia kursu mediatora rówieśniczego. Tym samym są pierwszymi licealistami w Bydgoszczy, którzy ukończyli takie szkolenie.

Certyfikaty potwierdzające ukończenie kursu oraz drobne upominki wręczyły uczniom: wizytator Beata Pilewska z Kuratorium w Bydgoszczy oraz inspektor Anna Błaszczyk z Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszcz.

W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście : pan adwokat Jarosław Wyrębski, pan Mikołaj Kaszak z Centrum Mediacji przy Kujawsko-Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Bydgoszczy, panu Robert Lauks z WSG w Bydgoszczy.

Na uroczystość przybyli również rodzice, którzy z dumą mogli obserwować prezentowane podczas symulacji mediacji umiejętności nastoletnich mediatorów.

Młodzi mediatorzy będą teraz działać na rzecz dobrych relacji w swojej szkole w ramach Szkolnego Klubu Mediatorów Rówieśniczych, wspierając swoich rówieśników w rozwiązywaniu konfliktów.

 

Wielkanocne cuda i…wianki


    Dzisiejsze warsztaty miały na celu zapoznanie dzieci z klas 0-3 z tradycją tworzenia wianków wielkanocnych. Podczas spotkania uczniowie rozwijali umiejętności manualne poprzez samodzielne dobieranie i ozdabianie rekwizytów wiosny.
      Wianki stanowią popularny element dekoracyjny w okresie Świąt Wielkanocnych i mają symboliczne znaczenie. Każdy uczestnik stworzył swoje wiankowe dzieło, ozdabiając je według własnego pomysłu. Okazało się, że kreatywność i wyobraźnia naszych dzieci są niesamowite!

Młodzież z wizytą za więziennymi murami


Młodzież z wizytą za więziennymi murami – Służba Więzienna W dzień powitania astronomicznej wiosny uczniowie klas policyjnych XII Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy zjawili się z wizytą w Zakładzie Karnym w Potulicach. Tego dnia dowiedzieli się m. in. jakie oddziaływania prowadzone są w potulickiej jednostce, ile lat ma najmłodszy, a ile najstarszy osadzony oraz kto może starać się o przyjęcie do struktur Służby Więziennej
Spotkanie z młodzieżą rozpoczęło się od przywitania młodzieży i krótkiej charakterystyki potulickiej jednostki. Funkcjonariusze opowiedzieli o takich kwestiach jak proces rekrutacyjny i ścieżka kariery, zaprezentowano uzbrojenie i środki ochrony stosowane w codziennej służbie czy statystyki odnoszące się do liczby osadzonych za najcięższe przestępstwa. Niemałe emocje wzbudził wiek najmłodszego osadzonego przebywającego w zakładzie karnym, będącego niemalże ich rówieśnikiem ze szkolnej ławki. Element prewencji przestępczości w szczególności w młodym wieku również wpleciono w przekaz kierowany przez funkcjonariuszy trzeciej co do wielkości formacji mundurowej w Polsce.
Edukacja młodzieży
Szkoła średnia to najlepszy czas by poznawać różne możliwości wyboru. Tym bardziej cieszy nas tak liczny i aktywny udział młodzieży w spotkaniu z przedstawicielami Zakładu Karnego w Potulicach.
Wcale nie szara rzeczywistość
Czwartkowa słoneczna aura sprzyjała wycieczkom, stąd też była możliwość zapoznania z topografią jednostki, odwiedzenia nowego pawilonu będącego miejscem zakwaterowania dla osadzonych czy pokazu umiejętności psów będących czworonożnymi funkcjonariuszami naszej jednostki. Pod czujnym okiem przewodników Tomka i Filipa – ich podopieczni, tj. Nargo i Car chętnie zaprezentowali zgromadzonej młodzieży i ich opiekunom swoje mocne strony.
Tekst: ppor. M. Stasińska