Month:
Wesołych świąt!
zajęcia dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych
W dniach 7 i 9 kwietnia, w XII Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy, odbyły się pokazowe zajęcia dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych, zainteresowanych nauką w klasie policyjnej oraz psychologiczno-prawnej.
W wydarzeniu wzięło udział około 400 uczniów z 20 szkół podstawowych, którzy mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, specyfiką klas oraz uczestniczyć w przygotowanych specjalnie na tę okazję warsztatach i pokazach.
Nasza oferta skierowana była do młodzieży zainteresowanej pracą w policji lub innych służbach mundurowych, chcących w przyszłości studiować na kierunkach o specjalności takich jak: resocjalizacja, bezpieczeństwo narodowe, cyberprzemoc. Oferta skierowana była także dla osób, które widzą się w roli prawnika czy psychologa.
Na spotkaniach dyrektor szkoły mgr inż. Leszek Sobieraj prezentował młodzieży najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania szkoły. Z ramienia Policji głos zabierał opiekun klas mundurowych aspirant sztabowy Szymon Porożyński mówił o współpracy policji ze szkołą i organizacji zajęć z Edukacji Policyjnej.
Zwrócono szczególną uwagę na ofertę naszej szkoły:
· zajęcia prowadzone przez specjalistów – funkcjonariuszy służb mundurowych, prawników, psychologów,
· rozszerzony program praktyczny, który pozwala na zdobycie doświadczenia i umiejętności przydatnych w dalszej edukacji i pracy,
· współpracę z lokalnymi instytucjami: Policją, sądami, uczelniami wyższymi,
· możliwość uczestnictwa w projektach, wycieczkach edukacyjnych i wydarzeniach tematycznych,
· kameralną i przyjazną atmosferę, indywidualne podejście do ucznia oraz aktywne wspieranie jego rozwoju.
Imprezy podzielone zostały na dwie części: pokazy naszych uczniów, oraz część praktyczną, w której udział mogli wziąć nasi goście.
W czasie występów nasi uczniowie zademonstrowali: pokazy musztry w kolumnie dwójkowej i czwórkowej, udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, podstawowe techniki samoobrony, pokonywanie policyjnego toru przeszkód.
Młodzież mogła również zobaczyć scenki przedstawiające interwencję policjantów na służbie w wykonaniu naszych kadetów pod opieką aspiranta sztabowego Szymona Porożyńskiego. Uczniowie klasy psychologiczno- prawnej zaprezentowali symulację inspirowaną mediacją prawną.
W drugiej części naszych spotkań przybyli goście mogli próbować swoich sił i umiejętności na przygotowanych stanowiskach:
– strzelanie z karabinku laserowego
– pierwsza pomoc przedmedyczna
– policyjny tor przeszkód
– techniki samoobrony
– musztra
– kryminalistyka
– stanowisko psychologiczno- prawne
W trakcie wydarzenia uczniowie mogli również zwiedzić szkołę, porozmawiać z obecnymi uczniami klas policyjnych i psychologiczno-prawnych, a także z nauczycielami i dyrekcją placówki. Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań i uzyskania szczegółowych informacji na temat rekrutacji oraz życia codziennego w liceum.
Imprezy cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży, przybyli goście chętnie uczestniczyli w przygotowanych dla nich zajęciach praktycznych.
Dziękujemy wszystkim szkołom za przybycie. Mamy nadzieję, że nasza oferta wzbudziła zainteresowanie i z niektórymi osobami spotkamy się we wrześniu.
Z wizytą w Bydgoskim Schronisku dla Zwierząt
Uczniowie XII LO pierwszymi mediatorami rówieśniczymi wśród licealistów w Bydgoszczy!
10 kwietnia 2025 roku w Zespole Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy 16 uczniów XII Liceum Ogólnokształcącego otrzymało dyplom ukończenia kursu mediatora rówieśniczego. Tym samym są pierwszymi licealistami w Bydgoszczy, którzy ukończyli takie szkolenie.
Certyfikaty potwierdzające ukończenie kursu oraz drobne upominki wręczyły uczniom: wizytator Beata Pilewska z Kuratorium w Bydgoszczy oraz inspektor Anna Błaszczyk z Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszcz.
W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście : pan adwokat Jarosław Wyrębski, pan Mikołaj Kaszak z Centrum Mediacji przy Kujawsko-Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Bydgoszczy, panu Robert Lauks z WSG w Bydgoszczy.
Na uroczystość przybyli również rodzice, którzy z dumą mogli obserwować prezentowane podczas symulacji mediacji umiejętności nastoletnich mediatorów.
Młodzi mediatorzy będą teraz działać na rzecz dobrych relacji w swojej szkole w ramach Szkolnego Klubu Mediatorów Rówieśniczych, wspierając swoich rówieśników w rozwiązywaniu konfliktów.