Mamy to! „Twierdza szyfrów i zagadek logicznych Mariana Rejewskiego”


Mamy to! „Twierdza szyfrów i zagadek logicznych Mariana Rejewskiego” – wyniki konkursu
25 listopada w naszej szkole odbyła się IV edycja konkursu „Twierdza szyfrów i zagadek logicznych Mariana Rejewskiego” realizowana w ramach Bydgoskiego Grantu Oświatowego.
Zaprosiliśmy pasjonatów historii i matematyki, wykazujących się umiejętnościami logicznego myślenia, do wzięcia udziału w wirtualnym zwiedzeniu budynku Zespołu Szkół nr 24, gdzie patronem jest właśnie Marian Rejewski. Wszystkim wiadomo, że to wybitny polski kryptolog, człowiek, który rozszyfrował kod niemieckiej Enigmy.
Drużyny, zwiedzając szkołę, musiały przejść przez niełatwe zadania. Dodatkową trudnością był czas! Tylko 30 minut przeznaczono na zaplanowane konkurencje.
Klasyfikacja końcowa przeprowadzona została w trzech kategoriach:
· szkoły podstawowe,
· szkoły ponadpodstawowe,
· uczniowie ZS 24 (gospodarze znają swoją szkołę, co dawało im pewną przewagę, stąd też osobna klasyfikacja dla nich).
Klasyfikacja końcowa konkursu w kategorii szkół podstawowych:8
I m. Szkoła Podstawowa nr 35
II m. Szkoła podstawowa nr 16
III m. Szkoła Podstawowa nr 2
Klasyfikacja końcowa konkursu w kategorii szkół ponadpodstawowych:
I m. Zespół Szkół Elektrycznych
II m. III Liceum Ogólnokształcące
III m. Zespół Szkół Chemicznych
Kategoria III – drużyny Zespołu Szkół nr 24 (SP 40 i XII LO)
I m. Zespół z klasy 3LO: Jakub Kaźmierczak, Bartosz Michalski, Sebastian Bukolt
II m. Zespół z klasy 8a: Piotr Kompa-Mróz, Szymon Czaja, Mateusz Lewicki
III m. Zespół z klasy 7a: Urszula Kabacińska, Julia Nagórek, Julia Jabłońska
Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział.
Do zobaczenia w kolejnej – V  edycji konkursu.

Panel dyskusyjny „Porozmawiajmy” w TVP3


Relację z panelu dyskusyjnego „PorozmawiajMY” można było obejrzeć w TVP 3 w programie Zbliżenia, a zaraz potem w „Rozmowie dnia” o mediacjach rówieśniczych rozmawiali dyrektor Zespołu Szkół nr 24 pan Leszek Sobieraj oraz koordynator naszego Centrum Mediacji pani Anna Wiśniewska.
Cieszymy się, że mogliśmy zorganizować panel i wziąć udział w „Rozmowie dnia”. Był to kolejny krok w kierunku upowszechniania mediacji rówieśniczych i szkolnych w bydgoskich placówkach.

Zachęcamy do obejrzenia programu:

https://bydgoszcz.tvp.pl/83579234/rozmowa-dnia-20112024

 

„PorozmawiajMY”


„Mediacja nie tylko rozwiązuje jeden konflikt ,
ale daje umiejętność unikania kolejnych”.
Kompetencja mediacji to ważna umiejętność rozwiązywania konfliktów. Jej kształtowanie jest ważnym zadaniem, które stoi przed placówkami oświatowymi.
Właśnie o problemie mediacji w bydgoskich placówkach oświatowych rozmawiano podczas panelu dyskusyjnego „PorozmawiajMY”, który odbył się w murach Zespołu Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, gdzie działa Centrum Mediacji Szkolnej i Edukacji Prawnej im. Kamili Wyrębskiej.
Wydarzenie objęto honorowym patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty i zorganizowane zostało w ramach Programu Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2021-2030.
W dyskusji uczestniczyli:
1. Kujawsko-Pomorskiego Kurator Oświaty – Pani Grażyna Dziedzic
2. Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Miasta Bydgoszczy – Pani Magdalena
Buschmann
3. Przedstawiciele Kuratorium i Urzędu Miasta Bydgoszczy
4. Przedstawiciele Okręgowej Rady Adwokackiej i Sądu Okręgowego w
Bydgoszczy
5. Dyrektorzy bydgoskich szkół oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych
w Bydgoszczy
6. Nauczyciele – mediatorzy szkolni i opiekunowie kółek mediatorów
rówieśniczych w bydgoskich placówkach.
Dyskusji poddano mediacje rówieśnicze, szkolne i rodzinne.
Zastanawiano się wspólnie, jak propagować mediacje rówieśnicze w szkołach, jak wspierać w tym procesie placówki oświatowe. Znaczną część dyskusji poświecono kwestii systemowej organizacji mediacji szkolnych na terenie miasta Bydgoszczy.
W kolejnych częściach panelu omówiono zagadnienie mediacji rodzinnych, omówiono drogę kierowania rodziców do odpowiednich instytucji, podejmujących się takiej właśnie mediacji.
Panel „PorozmawiajMY” okazał się ważnym etapem w dyskusji o mediacjach, gdzie spotkali się wszyscy, którym sprawa mediacji w bydgoskich szkołach leży na sercu. Stał się doskonałą okazją do wymiany doświadczeń w zakresie organizacji kółek mediatorów rówieśniczych i prowadzenia mediacji szkolnych.

Koncert dla Niepodległej


      W mglisty piątkowy poranek, 8 listopada, uczciliśmy w naszej szkole 106. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.
      Podczas uroczystej akademii uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny ukazujący dzieje narodu polskiego, jego trud i walkę o upragnioną wolność. Chór szkolny wykonał utwory ” Uwierz Polsko” oraz „Miejcie nadzieję”. Pojawił się też muzyczny akcent ukraiński-  „Mamo, Tyś płakała” w wersji ukraińsko-polskiej. Piosenka ta wywołała wielkie wzruszenie wśród   uczniów i sprawiła, że w niejednym oku zakręciła się łza…
Zespół taneczny dumnie wykonał „Poloneza z flagami” oraz niezwykły układ choreograficzny zatytułowany „Wolność”.
      Pan Dyrektor w swojej przemowie przytoczył słowa papieża Jana Pawła II, że ,,wolność nie jest dana raz na zawsze, należy wciąż o nią dbać i ją pielęgnować”.  Całości dopełniła piękna, niepodległościowa scenografia, na której tle powiewały biało-czerwone flagi- symbol naszego Narodu.
Nad całością koncertu czuwały Panie- Anna Kornat, Marlena Kusyk, Anna Zamojda i Katarzyna Iwańska.

Pan… Ziemniak w roli głównej!


W dniach 29 – 30 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemniaka! Święto to było wypełnione mnóstwem wiadomości i zabaw związanych z tym popularnym warzywem.
Na szkolnym korytarzu przygotowano gazetkę, na której można było przeczytać wiele interesujących informacji o ziemniakach – od składników odżywczych po zaskakujące ciekawostki na ich temat. Dzięki temu wszyscy mogli dowiedzieć się, jak wiele wartości posiadają oraz jak należy je przygotowywać, by nie stracić tego, co jest w nich cenne.
Uczniowie dowiedzieli się, że ziemniak ,,niejedno ma imię”, zależnie od regionu Polski. Licealiści mogli sprawdzić swój refleks i zręczność podczas gier sprawnościowych przygotowanych w ramach szkolnego wydarzenia.
Jedną z atrakcji był quiz wiedzy o pyrze. Dzieci odpowiadały na pytania, a za poprawne odpowiedzi otrzymywały słodką nagrodę – kisiel! Było to świetnym nawiązaniem do tematu imprezy, bo kisiel robi się właśnie z mąki ziemniaczanej.
Sporo działo się także w szkolnej świetlicy! Uczniowie poznali jeszcze więcej rewelacji o ziemniakach, po czym mogli posmakować kisielu. Tworzyli również pieczątki z ziemniaka, a ich kolorowe odbitki stały się pięknymi pamiątkami tego wyjątkowego dnia.
Dzień Ziemniaka był więc nie tylko smaczną, ale i pouczającą przygodą, podczas której wszyscy mogli poszerzyć swoją wiedzę i dobrze się bawić!
 Nad całością czuwały Panie- Celina Janas i Justyna Montewska.

głosowanie w ramach BBO


 

Zwracamy się z uprzejmą prośbą o Państwa wsparcie w głosowaniu w ramach BBO na Nasz projekt nr 694.

Projekt dotyczy przygotowania podbudowy oraz montażu gier podwórkowych wraz z instalacją altany i ławek.

Gry podwórkowe to zewnętrzne plansze do gier i zabaw połączone w zestawy tworzące wyjątkowe miejsce i oferujące możliwość kreatywnej zabawy dla naszych najmłodszych i nie tylko.

Z inwestycji w godzinach pracy szkoły tj. od poniedziałku do piątku do godz.15:30 korzystać będą uczniowie ZS24, natomiast w pozostałym czasie miejsce będzie dostępne dla wszystkich mieszkańców osiedla.

Gry podwórkowe będą uzupełnieniem infrastruktury ZS24 (bieżnia , nabieg wraz z piaskownicą do skoku w dal, miasteczko rowerowe – inwestycja zrealizowana w 2024, plac zabaw- inwestycja zaplanowana do realizacji 2025) służącej uczniom i mieszkańcom osiedla.

Gdzie znajdę kartę do głosowania?

Karta do głosowania znajduje się na stronie: www.bydgoszcz.pl/bbo. Głosowanie odbywa się tylko w formie elektronicznej. Nie ma papierowych kart do głosowania.

Kiedy można oddawać głosy?

Od 4 do 30 listopada 2024 r.

Kto może głosować na projekty w Bydgoskim Budżecie Obywatelskim?

1.Głosować może każdy mieszkaniec Bydgoszczy.

2.W BBO osoba niepełnoletnia może brać udział w głosowaniu. W karcie do głosowania należy zaznaczyć zgodę opiekuna prawnego.

3.Głosować mogą wszystkie osoby zamieszkałe w Bydgoszczy. Nie jest brany pod uwagę adres zameldowania.

Jak głosujemy?

Głosowanie odbywa się elektronicznie. Jest wyjątkowo proste – wystarczy wejść na stronę www.bydgoszcz.pl/bbo, podać swoje dane weryfikacyjne i wybrać swoich faworytów. Całość zajmie najwyżej kilka minut, bez potrzeby wychodzenia z domu. Pamiętajmy, że wypełnić formularz możemy tylko raz. W formularzu głosujemy maksymalnie na 4 projekty: jeden ponadosiedlowy, jeden osiedlowy na jednym wybranym przez siebie osiedlu, jeden mikroprojekt osiedlowy na jednym wybranym przez siebie osiedlu oraz na jeden projekt społeczny.

UROCZYSTE ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLASY PIERWSZEJ XIILO


W dniu 25.10.2024r. swoje wielkie święto mieli uczniowie klasy pierwszej o profilu policyjnym i psychologiczno – prawnym w XII LO.
Dzień zaprzysiężenia jest szczególny i z tej okazji zaproszeni zostali wyjątkowi goście, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Tradycyjnie w uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miasta Bydgoszczy, Kuratorium Oświaty oraz współpracujących ze szkołą instytucji. Nie zabrakło patronujących klasom reprezentantów Komendy Wojewódzkiej i Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, a także Okręgowej Rady Adwokackiej i Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Bardzo cieszył nas fakt licznie zgromadzonych rodziców.
Uczestników wydarzenia powitał Dyrektor szkoły mgr inż. Leszek Sobieraj. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na doniosłość tego dnia w życiu uczniów XII LO, a także na fakt, iż edukacja policyjna i psychologiczno-prawna może stanowić ważny bonus w ich późniejszej karierze zawodowej. Wszyscy przemawiający życzyli pierwszoklasistom, aby nauka w naszym liceum zaowocowała wiedzą i nowymi umiejętnościami, przyniosła im dużo satysfakcji oraz pozostawiła wspaniałe wspomnienia.
Uczniowie klas pierwszych złożyli słowa przysięgi: ,,Ja, uczeń Zespołu Szkół nr 24 ślubuję przestrzegać prawa Rzeczypospolitej Polskiej, strzec symboli narodowych, dbać o kulturę języka polskiego, rzetelnie wypełniać obowiązki ucznia, systematycznie zdobywać wiedzę, rozwijać swoje zainteresowania, przestrzegać statutu szkoły, aktywnie uczestniczyć w życiu klasy oraz godnie reprezentować szkołę.”
Po ślubowaniu, w części artystycznej, starsi koledzy i koleżanki zaprezentowali pokazy umiejętności nabytych podczas zajęć w klasie policyjnej.  Musztra policyjna i paradna nagrodzone zostały gromkimi brawami zgromadzonych gości. Uczniowie z klasy 2B   pokazali zaś, jak wygląda symulacja medialna.
Finałem uroczystości były pamiątkowe zdjęcia oraz tort ufundowany przez rodziców.
Wszystkim uczniom klasy pierwszej XII Liceum Ogólnokształcącego życzymy tego, co najlepsze, niezapomnianych chwil  i radości z każdego dnia spędzonego w murach naszej szkoły!

Szkoły dla szkoły z Gwiazdą- festyn charytatywny


26 października miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Ponad 20 placówek i instytucji z Bydgoszczy zorganizowało festyn charytatywny „Szkoły dla szkoły z Gwiazdą”, którego celem było zebranie funduszy na pomoc szkole we Wleniu dotkniętej powodzią.

Nasz Szkolny Klubu Wolontariatu  pod opieką pani Ani Butowskiej i pani Małgorzaty Kaczmarek zorganizował kiermasz ciast i galaretek, dzięki czemu  nasza szkoła zebrała aż 2921zł!!!!!

Bardzo dziękujemy wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w to wydarzenie. Dziękujemy uczniom z klasy policyjnej ,za pokaz na boisku umiejętności piłkarskich i zdobycie III miejsca.
Dziękujemy Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy  za Polfinka, który też dołączył do zbiórki  na rzecz szkoły we Wleniu.
Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy pomogli w wypiekach tych smakołyków.

Waszą pomoc jest nieoceniona.

Kochani wolontariusze jesteście  najlepsi!!!!