SOLIDARNI Z UKRAINĄ!


Miesiąc temu, w czwartek 24 lutego 2022 r. o godz. 5 rano armia rosyjska rozpoczęła ataki rakietowe na ukraińskie lotniska i bazy wojskowe. Wszędzie rozpoczęły się ciężkie walki. Reprezentacja naszych uczniów pochodzenia ukraińskiego poprosiła dzisiaj o pozwolenie zaśpiewania hymnu ich kraju dla uczczenia pamięci o tych, którzy bronią ich Ojczyzny.     Hymn Ukrainy Nie umarła jeszcze Ukraina – Ще не вмерла Українa wzorowany był na słowach Mazurka Dąbrowskiego, pieśni Legionów Polskich we Włoszech, napisanej przez Józefa Wybickiego. Pieśń powstała w 1863 roku, autorem słów jest etnograf i poeta Pawło Czubynski. Muzykę skomponował ksiądz grekokatolicki Mychajło Werbycki. Po utworzeniu państwa ukraińskiego w 1917 roku pieśń stała się hymnem państwowym i ponownie w 1992 roku.