Rowerowa Stolica Polski


Szanowni Państwo,
w imieniu Miasta Bydgoszczy serdecznie zapraszamy wszystkie placówki oświatowe do aktywnego
udziału w ogólnopolskiej akcji Rowerowa Stolica Polski, która rozpocznie się 1 czerwca 2025 r. i
potrwa do końca miesiąca.

Dla najbardziej aktywnych placówek przewidziano nagrody finansowe:
• I miejsce – 3 000, 00 zł
• II miejsce – 2 000,00 zł
• III miejsce – 1000,00 zł
Dodatkowo uczniowie klas 1 – 3, którzy przejadą co najmniej 150 km, oraz uczniowie klas 4-8, którzy
pokonają minimum 250 km, otrzymają nagrody rzeczowe.
Z góry dziękujemy za zaangażowanie i wsparcie akcji.

Mediacje rówieśnicze w Inowrocławiu


Z inicjatywy Prezydenta Miasta Inowrocławia Arkadiusza Fajoka w szkołach podstawowych na terenie miasta wystartował innowacyjny program pod nazwą „Zgoda buduje. Mediacje rówieśnicze i szkolne w inowrocławskich szkołach podstawowych”. Celem projektu jest promowanie dialogu, zrozumienia i pokojowego rozwiązywania konfliktów w środowisku szkolnym. Program obejmuje wprowadzenie mediacji rówieśniczych i szkolnych, prowadzonych przez specjalnie przeszkolonych uczniów oraz nauczycieli. Skierowany jest do całej społeczności szkolnej – uczniów, pedagogów, dyrektorów, a także rodziców.
Z tej okazji 6 maja 2025 w inowrocławskim ratuszu odbyła się konferencja inaugurująca program.
Jako Zespół Szkół nr 24 w Bydgoszczy mieliśmy zaszczyt być jednymi z prelegentów podczas tego wydarzenia. Panie Anna Wiśniewska i Kinga Zielinska przedstawiły pracę dwóch kółek mediatorów rówieśniczych działających w naszej placówce oraz działalność Centrum Mediacji. Nasze szkolne opiekunki mediacji omówiły proces zakładania takich kółek i ich funkcjonowanie.
Serdecznie dziękujemy organizatorom za zaproszenie.
Wszystkim powstającym kółkom mediatorów rówieśniczych w Inowrocławiu życzymy satysfakcji z pracy mediacyjnej, niech zgoda buduje poczucie bezpieczeństwa w społeczności szkolnej.

Kwiecień – miesiącem świadomości autyzmu


      W kwietniu podjęliśmy wiele wartościowych inicjatyw w kwestii wspólnego budowania świadomości na temat neuroróżnorodności.
      W ramach obchodów miesiąca świadomości autyzmu uczniowie klas 0–3, przygotowując się do udziału w wydarzeniu sportowym, nauczyli się hymnu Niebieskich Igrzysk, który został uroczyście odśpiewany podczas inauguracji na tarasie szkoły. Moment ten uwieńczyło symboliczne wypuszczenie niebieskich balonów.
      Uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej oraz I–III liceum wykonali prace plastyczne pt. „Jak rozumiem autyzm?”. Ich plakaty, pełne empatii i osobistych przemyśleń, ozdobiły szkolne korytarze.
W szkole pojawiły się tablice informacyjne oraz materiały edukacyjne dotyczące autyzmu, neuroróżnorodności i Zespołu Retta, promujące szacunek, zrozumienie i akceptację.
Odbyły się integracyjne zajęcia sportowe, w których radość, współpraca i wzajemne wsparcie były wartościami nadrzędnymi.
Mieliśmy zaszczyt gościć Borysa Chmielewskiego, członka Klubu Świadomej Młodzieży przy Fundacji Autism Team, który swoim koncertem wprowadził nas w atmosferę otwartości i wzajemnych inspiracji.
Rodzice uczestniczyli w spotkaniu profilaktycznym prowadzonym przez panią Kamilę Górniak, Prezes Fundacji Mokkka, poświęconym wsparciu dzieci w spektrum autyzmu i ich rodzin.
Nauczyciele wspomagający  przeprowadzili w klasach zajęcia edukacyjne dotyczące autyzmu, przybliżając uczniom ideę neuroróżnorodności.
Grono pedagogiczne  otrzymało drogą mailową dodatkowe materiały edukacyjne poszerzające wiedzę i wspierające budowanie środowiska pełnego akceptacji i zrozumienia.
      Dziękujemy wszystkim zaangażowanym za okazaną pomoc, wsparcie, wrażliwość i aktywny udział w organizacji wspomnianych aktywności.
      Szczególne podziękowania kierujemy do Rady Rodziców za dofinansowanie zakupu nagród, pomocy oraz książek do biblioteki szkolnej, które wzbogacą wiedzę o autyzmie.
      Razem tworzymy społeczność, w której różnorodność jest siłą, a wzajemny szacunek i empatia są fundamentem codziennych relacji.

„Wesołe wierszyki”


28 kwietnia odbył się konkurs recytatorski dla uczniów klas I–III- „Wesołe wierszyki”.

Celem wydarzenia było rozwijanie uzdolnień artystycznych dzieci, popularyzacja poezji dziecięcej oraz zachęcenie uczniów do występów publicznych. W konkursie wzięło udział ponad 20 uczniów. Każdy z uczestników zaprezentował wybrany przez siebie wiersz.

Występy ocenione zostały przez komisję konkursową w składzie: p. Joanna Badyniak, p. Mariola Wolnik, p. Gabriela Strzelewicz oraz p. Katarzyna Orcholska. Kryteriami oceny były: pamięciowe opanowanie tekstu, dykcja, intonacja oraz ogólne wrażenie artystyczne

Recytacje uczniów wzbudziły wiele emocji i zostały nagrodzone gromkimi brawami. Jury miało trudne zadanie, ponieważ poziom prezentacji był bardzo wysoki.

Nagrody w konkursie ufundowała Rada Rodziców naszej szkoły. Dziękujemy.

apel z okazji 234 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.


30 kwietnia 2025r. odbył się uroczysty apel z okazji 234 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Uczniowie z klasy 5 b przygotowali wyjątkowy program artystyczny, który z zaangażowaniem i pasją uświadamiał wszystkim znaczenie tego historycznego aktu. Zaprezentowali przedstawienie przybliżające znaczenie drugiej na świecie i pierwszej w Europie ustawy regulującej organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli. Jedenaście artykułów Konstytucji wprowadzało trójpodział władzy, monarchię dziedziczną, opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem oraz znosiło liberum veto.

W przedstawieniu pojawił się nawet Hugo Kołłątaj, który z optymizmem patrzył w przyszłość, a jego radość potęgował występ taneczny z biało – czerwonymi wstążkami.

Dziękujemy za wspaniałe przygotowanie apelu, który nie tylko uczcił rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, ale również przypomniał nam o wartościach, które są fundamentem naszego społeczeństwa.

Gratulacje dla kajetana


W roku szkolnym 2024/2025 odbył się XIII Wojewódzki Konkurs Interdyscyplinarny o Wielkich Polakach, organizowany przez Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku. Tegoroczna edycja nosiła tytuł: „Bł. ks. Jerzy Popiełuszko oraz Marianna Popiełuszko – życie i działalność na tle historii Polski”.

Miło nam poinformować, że Kajetan Dutkiewicz, uczeń klasy 8b – został laureatem tego konkursu. Uzyskał najwyższy wynik w województwie kujawsko-pomorskim. Nadmienić należy, że Kajetan w dwóch poprzednich edycjach konkursu – był jego finalistą.

Gratulujemy Kajetanowi sukcesów i życzymy dalszych osiągnięć!

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wręczenia nagród:

https://bydgoszcz.tvp.pl/86345198/konkurs-dla-mlodziezy-o-ks-jerzym-i-mariannie-popieluszkach?fbclid=IwY2xjawKBWjxleHRuA2FlbQIxMQBicmlkETBjSWtLVksyNzJSUXhJYkZ4AR5wQHU4_8AGw38mxn0laaNezk01WflIGUvL_DdC5_FzBHMf94u1gHKHibBGdg_aem_2H4y1NQMbkvcI6Tie_aA6w

zakończenie roku szkolnego klasy maturalnej


25 kwietnia 2025 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klasy maturalnej. Z pewnością był to dzień szczególny, pełen wrażeń i wspomnień. Mamy nadzieję, że zapadnie on na długo w pamięci tegorocznych absolwentów.

W apelu, mającym bardzo podniosły i uroczysty charakter, udział wzięli przedstawiciele Policji: Pan Komendant Miejski Policji Podinspektor Mariusz Gaik, Pan Komendant komisariatu Błonie Komisarz Radosław Grześkowiak, Pani Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy Komisarz Marta Turzyńska oraz Aspirant Sztabowy Szymon Porażyński z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, Dyrekcja Szkoły, grono pedagogiczne, rodzice absolwentów oraz pozostali uczniowie XII LO.

Podczas uroczystości nastąpiło przekazanie sztandaru XII LO młodszym rocznikom. Uczniowie odebrali świadectwa, a najlepsi z nich (w nauce i zachowaniu) – nagrody i nominacje na wyższy stopień – starszego kadeta.

Obecni na uroczystości Rodzice, nie kryli wzruszenia i zdziwienia, że te cztery lata minęły tak szybko…

Teraz przed naszymi absolwentami największe wyzwanie – egzamin maturalny.

Mistrz angielskiej ortografii 2025


W czwartek, 24 kwietnia, odbył się finał II edycji Dyktanda z Języka Angielskiego o tytuł „Mistrza angielskiej ortografii 202”. Do ostatniego etapu dotarło dziesięcioro uczniów, w tym Mikołaj Cholewa z klasy 8b.
Po godzinie pisania dyktanda uczniowie wzięli udział w warsztatach „Gry karciane w nauczaniu”, które poprowadziła pani Aleksandra Podżerek. W tym samym czasie, gdy organizatorzy sprawdzali prace uczniów ze szkół podstawowych i liceów, nauczyciele – opiekunowie pogłębiali wiedzę podczas warsztatów „Kompetencje 4K” zorganizowanych przez panią Joannę Kotwicką i panią Dorotę Chorobińską.
Niezmiernie miło jest nam poinformować, że nasz uczeń został laureatem trzeciego miejsca.
Serdecznie gratulujemy zarówno Mikołajowi jak i pani Agnieszce Gaus-Tessie. Mamy nadzieję, że za rok wrócimy z etapu finałowego w szerszym gronie i z równie cennymi nagrodami.

Marta i Kajetan laureatami konkursu kuratoryjnego.


16 kwietnia 2025 r. w Auditorium Novum Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy odbyła się gala Laureatów Konkursów Przedmiotowych zorganizowanych przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Podczas uroczystości pani kurator Grażyna Dziedzic oraz pan wicewojewoda Michał Koniuch wraz z gratulacjami wręczyli naszym uczniom zaświadczenia i nagrody.
Sukces Marty i Kajetana jest nie tylko powodem do dumy dla całej społeczności szkolnej, ale także potwierdzeniem ich ciężkiej pracy i talentu.
Gratulujemy naszym laureatom tego wyjątkowego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów.

zajęcia dla uczniów klas ósmych.


W dniach 7 i 9 kwietnia, w XII Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy, odbyły się pokazowe zajęcia dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych, zainteresowanych nauką w klasie policyjnej oraz psychologiczno-prawnej.

W wydarzeniu wzięło udział około 400 uczniów z 20 szkół podstawowych, którzy mieli okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły, specyfiką klas oraz uczestniczyć w przygotowanych specjalnie na tę okazję warsztatach i pokazach.

Nasza oferta skierowana była do młodzieży zainteresowanej pracą w policji lub innych służbach mundurowych, chcących w przyszłości studiować na kierunkach o specjalności takich jak: resocjalizacja, bezpieczeństwo narodowe, cyberprzemoc. Oferta skierowana była także dla osób, które widzą się w roli prawnika czy psychologa.

Na spotkaniach dyrektor szkoły mgr inż. Leszek Sobieraj prezentował młodzieży najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania szkoły. Z ramienia Policji głos zabierał opiekun klas mundurowych aspirant sztabowy Szymon Porożyński mówił o współpracy policji ze szkołą i organizacji zajęć z Edukacji Policyjnej.

Zwrócono szczególną uwagę na ofertę naszej szkoły:

· zajęcia prowadzone przez specjalistów – funkcjonariuszy służb mundurowych, prawników, psychologów,

· rozszerzony program praktyczny, który pozwala na zdobycie doświadczenia i umiejętności przydatnych w dalszej edukacji i pracy,

· współpracę z lokalnymi instytucjami: Policją, sądami, uczelniami wyższymi,

· możliwość uczestnictwa w projektach, wycieczkach edukacyjnych i wydarzeniach tematycznych,

· kameralną i przyjazną atmosferę, indywidualne podejście do ucznia oraz aktywne wspieranie jego rozwoju.

Imprezy podzielone zostały na dwie części: pokazy naszych uczniów, oraz część praktyczną, w której udział mogli wziąć nasi goście.

W czasie występów nasi uczniowie zademonstrowali: pokazy musztry w kolumnie dwójkowej i czwórkowej, udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, podstawowe techniki samoobrony, pokonywanie policyjnego toru przeszkód.

Młodzież mogła również zobaczyć scenki przedstawiające interwencję policjantów na służbie w wykonaniu naszych kadetów pod opieką aspiranta sztabowego Szymona Porożyńskiego. Uczniowie klasy psychologiczno- prawnej zaprezentowali symulację inspirowaną mediacją prawną.

W drugiej części naszych spotkań przybyli goście mogli próbować swoich sił i umiejętności na przygotowanych stanowiskach:

– strzelanie z karabinku laserowego

– pierwsza pomoc przedmedyczna

– policyjny tor przeszkód

– techniki samoobrony

– musztra

– kryminalistyka

– stanowisko psychologiczno- prawne

W trakcie wydarzenia uczniowie mogli również zwiedzić szkołę, porozmawiać z obecnymi uczniami klas policyjnych i psychologiczno-prawnych, a także z nauczycielami i dyrekcją placówki. Uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań i uzyskania szczegółowych informacji na temat rekrutacji oraz życia codziennego w liceum.

Imprezy cieszyły się dużym zainteresowaniem młodzieży, przybyli goście chętnie uczestniczyli w przygotowanych dla nich zajęciach praktycznych.

Dziękujemy wszystkim szkołom za przybycie. Mamy nadzieję, że nasza oferta wzbudziła zainteresowanie i z niektórymi osobami spotkamy się we wrześniu.

Z wizytą w Bydgoskim Schronisku dla Zwierząt 


   Środowe popołudnie uczniowie klasy 5a spędzili w Bydgoskim Schronisku dla Zwierząt. Zaczęło się od serdecznego powitania przez panią dyrektor- Izabellę Szolginię oraz jej pieska- Lilu. Następnie wszyscy mogli obejrzeć i posłuchać ciekawej prezentacji związanej z tym, jak należycie opiekować się naszymi pupilami. Tu trzeba zaznaczyć, że nad całością czujnie czuwała Lilu.
    Uczniowie z zaciekawieniem wsłuchiwali się w opowieści pani Izabelli  o psach, kotach, królikach, a także …pytonach, które również w ostatnim czasie odwiedziły nasze schronisko.
Bezdomnych, porzuconych i znieważonych przez człowieka zwierząt wiele. Tyle też potrzeb. Z wielką radością więc podarowaliśmy uzbierane z w ramach obchodów Dnia Wiosny w naszej szkole pieniądze w kwocie 1 354 złotych! Niech służą one naszym braciom mniejszym.

Uczniowie XII LO mediatorami rówieśniczymi.


Uczniowie XII LO pierwszymi mediatorami rówieśniczymi wśród licealistów w Bydgoszczy!

10 kwietnia 2025 roku w Zespole Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy 16 uczniów XII Liceum Ogólnokształcącego otrzymało dyplom ukończenia kursu mediatora rówieśniczego. Tym samym są pierwszymi licealistami w Bydgoszczy, którzy ukończyli takie szkolenie.

Certyfikaty potwierdzające ukończenie kursu oraz drobne upominki wręczyły uczniom: wizytator Beata Pilewska z Kuratorium w Bydgoszczy oraz inspektor Anna Błaszczyk z Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Bydgoszcz.

W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście : pan adwokat Jarosław Wyrębski, pan Mikołaj Kaszak z Centrum Mediacji przy Kujawsko-Pomorskiej Izbie Adwokackiej w Bydgoszczy, panu Robert Lauks z WSG w Bydgoszczy.

Na uroczystość przybyli również rodzice, którzy z dumą mogli obserwować prezentowane podczas symulacji mediacji umiejętności nastoletnich mediatorów.

Młodzi mediatorzy będą teraz działać na rzecz dobrych relacji w swojej szkole w ramach Szkolnego Klubu Mediatorów Rówieśniczych, wspierając swoich rówieśników w rozwiązywaniu konfliktów.