Magiczny Koncert Kolęd z Jasełkami


20 grudnia odbył się wyjątkowy koncert kolęd z jasełkami, który na długo pozostanie w pamięci uczestników i widzów.

Kolędy wykonywane przez szkolny chór oraz solistów wprowadziły zebranych w magiczny nastrój, pełen ciepła i radości z nadchodzących świąt. Uczniowie w jasełkach zaprezentowali przejmujące scenki bożonarodzeniowe, które poruszyły serca obecnych. Przeplatanie muzycznych występów z jasełkami stworzyło niezapomnianą, podniosłą atmosferę, która udzieliła się wszystkim uczestnikom. Wspólne śpiewanie kolęd przez uczniów, nauczycieli a także pracowników administracji i obsługi, stworzyło poczucie wspólnoty, jedności i radości z obchodów Bożego Narodzenia.

Ten wyjątkowy koncert przygotowali: Małgorzata Wełnińska-Ginther, Anna Kornat, Mariola Wolnik oraz ksiądz Paweł Rybka wraz ze szkolnym chórem oraz uczniami z klasy 4a, którzy z zaangażowaniem i radością wzięli udział w występie.

Całość wydarzenia, dzięki profesjonalnemu przygotowaniu i zaangażowaniu uczniów oraz nauczycieli, była pełna emocji, świątecznego ciepła i magii, a także przypomnieniem o prawdziwej istocie Świąt Bożego Narodzenia.

Bardzo dziękujemy nauczycielom i uczniom za stworzenie magicznego, świątecznego klimatu…

O nagrodzie dla ZS24 w lokalnych mediach…


O nagrodzie dla ZS24 w lokalnych mediach…

W lokalnych mediach ukazały się informacje na temat naszej prestiżowej nagrody.

Artykuły o zdobyciu przez Zespół Szkół nr 24 w Bydgoszczy European Language Label za projekt Erasmus+ pt. „Love Music, Love Yourself” pojawiły się na portalach:

Koncert Grudniowy 2024


Niech magia świąteczna każdego otoczy, bo to wieczór ciepły, świąteczny, uroczy –
Taki właśnie wieczór był w naszej szkole w piątek 13 grudnia. Wspaniałe występy uczniów klas młodszych przyciągnęły jak co roku liczną publiczność. W świąteczny klimat wprowadziły wszystkich piosenki, układy taneczne, stroje oraz państwo Mikołajowie, którzy prowadzili cały koncert. Po występach można było skosztować pysznego ciasta i porozmawiać w miłym gronie. Nie pozostaje nic innego, jak tylko cierpliwie czekać na Święta.

„Wczoraj sąsiedzi, dziś koledzy”


Z radością informujemy, że Yeva Husieva, Viktoriia Yarmolenko i Matvii Postyka zajęli II miejsce w drużynowym, międzyszkolnym Konkursie językowo-realioznawczym dla obcokrajowców. Nasi ósmoklasiści przygotowali na konkurs prezentację na temat architektury Bydgoszczy, a w części finałowej zmierzyli się z zadaniami leksykalnymi sprawdzającymi ich znajomość języka polskiego. Z jednym i drugim zadaniem poradzili sobie rewelacyjnie.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów 🍀

ZS24 wyróżniony prestiżową nagrodą.


Gala rozdania nagród FRES, 09 grudnia 2024, Warszawa

Zespół Szkół nr 24 w Bydgoszczy wyróżniony prestiżową nagrodą European Language Label!

Z radością informujemy, że Zespół Szkół nr 24 im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy został wyróżniony prestiżową nagrodą European Language Label 2024 za realizację projektu Erasmus+ pt. „Love Music, Love Yourself”.

European Language Label (Europejski znak innowacyjności w dziedzinie nauczania i uczenia się języków obcych) to europejski certyfikat jakości w edukacji językowej. Certyfikat jest wyróżnieniem za innowacyjne techniki kształcenia i promuje osiągnięcia metodyczne i dydaktyczne. Corocznie wyróżnionych zostaje 5 projektów , tym niemniej cieszy nas to, że nasza placówka znalazła się w tak elitarnym gronie.

Projekt, Love Musić Love Yourself, zdobył nagrodę za innowacyjne podejście do edukacji oraz zaangażowanie w rozwój umiejętności społecznych i akademickich uczniów, zwłaszcza tych zagrożonych wykluczeniem społecznym.

W innowacyjny sposób wykorzystaliśmy muzykę i działania muzykoterapeutyczne do rozwijania niezbędnych umiejętności u uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji. Dzięki udziałowi w muzycznych zajęciach terapeutycznych uczniowie rozwinęli umiejętności lepszej koncentracji i zrozumienia swoich uczuć poprzez muzykę/taniec oraz poprawili umiejętności komunikacji i współpracy, zwiększyli poczucie pewności siebie i własnej wartości. Odwiedzając miejsca takie jak filharmonia, opery itp., uczniowie poznali rolę muzyki klasycznej w rozwoju osobistym. Dzięki realizacji projektu, uczniowie nauczyli się współpracy w międzynarodowym środowisku i odkryli moc muzyki jako narzędzia wspierającego rozwój.

Projekt „Love Music, Love Yourself” jest doskonałym przykładem tego, jak kreatywność, współpraca międzynarodowa i muzyka mogą zmieniać życie młodych ludzi, oferując im nowe perspektywy i szanse na lepszą przyszłość.

Gratulujemy całemu zespołowi nauczycieli, uczniom i partnerom projektu, którzy przyczynili się do tego sukcesu. To wyróżnienie jest dowodem na wysoką jakość edukacji w Zespole Szkół nr 24 im. M. Rejewskiego w Bydgoszczy oraz na zaangażowanie szkoły w rozwój uczniów, szczególnie tych, którzy potrzebują wsparcia.

Fundacja Ing dzieciom


Dzisiaj 10.12.2024r gościliśmy w bibliotece wolontariuszy Fundacji ING Dzieciom.
W ramach projektu “Dobry Pomysł” do biblioteki trafiły nowe książki oraz kolorowe, przepiękne alfabetyczne przegrody.
Wspólnie z wolontariuszami uczniowie zaaranżowali kącik zieleni.
Dziękujemy liderowi projektu pani Marzenie Markiewicz oraz wolontariuszom ING za dzisiejsze cudowne spotkanie i wspólną zabawę. Dzięki ludziom dobrej woli nasza biblioteka pięknieje, a dzieci mają nowe książki do czytania.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY !

Uczniowie klas policyjnych znowu najlepsi w województwie


Uczniowie klas policyjnych XII Liceum Ogólnokształcącego po raz trzeci z rzędu najlepsi w województwie kujawsko-pomorskim

 

W piątek 6 grudnia odbyła się III edycja Turnieju sportowo-obronnego dla klas mundurowych o profilu policyjnym „Łączy nas mundur i troska o bezpieczeństwo innych” o Puchar Dyrektora XII Liceum Ogólnokształcącego i Komendanta Miejskiego Policji w Bydgoszczy. W zawodach wzięło udział 6 szkół z naszego województwa: Zespół Szkół Chemiczno-Elektronicznych im. Jana Pawła II w Inowrocławiu, Zespół Szkół Mechanicznych im. Józefa Piłsudskiego w Radziejowie, Zespół Szkół nr 4 im. K.K. Baczyńskiego we Włocławku, I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego

w Szubinie, Bydgoski Zakład Doskonalenia Zawodowego w Aleksandrowie Kujawskim oraz gospodarz turnieju XII Liceum Ogólnokształcące im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy.

Głównym celem projektu była integracja młodzieży z klas o profilu policyjnym

z województwa kujawsko-pomorskiego, połączona z rywalizacją sportową w konkurencjach typowych dla pracy w służbach mundurowych. Rywalizacja miała również służyć

kształtowaniu umiejętności i cech charakteru niezbędnych do współdziałania w zespole oraz sprawdzeniu umiejętności nabytych przez uczniów w trakcie prowadzonych szkoleń.

Młodzież rywalizowała w konkurencjach praktycznych i teoretycznych. Musiała wykazać się takimi umiejętnościami jak: strzelanie do celu z karabinu pneumatycznego, przepłynięcie wyścigu na ergometrze wioślarskim, pokonanie policyjnego toru przeszkód, zaprezentowanie technik interwencji policyjnych, udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej czy udział w zespołowym pokazie musztry. Uczniowie musieli także wykazać się wiedzą teoretyczną z zakresu edukacji policyjnej.

Turniej został zorganizowany w sposób profesjonalny – sędziami byli funkcjonariusze Komendy Miejskiej i Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, a także trenerzy i instruktorzy dyscyplin sportowych.

Po zakończeniu rywalizacji odbyła się uroczystość wręczenia pucharów, dyplomów

i nagród indywidualnych. Zwycięski zespół XII LO otrzymał Puchar Komendanta  Miejskiego Policji,  drużyna z Radziejowa za II miejsce otrzymała Puchar Dyrektora Wydziału Edukacji i Sportu, a zespół z Włocławka za trzecie miejsce otrzymał Puchar Dyrektora XII Liceum Ogólnokształcącego.

Pozostałe zespoły otrzymały puchary za udział w zawodach, a wszystkim uczestnikom turnieju wręczono pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Natomiast najlepsi zawodnicy i zawodniczki w konkurencjach: strzelanie z karabinu laserowego, wyścig na ergometrze i test wiedzy o policji otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy i nagrody rzeczowe.

 

Zwycięski zespół XII LO wystąpił w następującym składzie: Julia Kołecka (4 LO), Wiktoria Jankowska (3 LO), Kateryna Myrzak (2 C LO), Oryna Kryvenka (1 LO), Anastasiia Kharkovaia ( 2A LO), Artem Povaliuk (4 LO), Jakub Kaźmierczak (3 LO), Jakub Kasperski (2A LO), Ihor Balabin (1 LO).

Opiekunami  zespołu byli: Jarosław Szczepaniak i Mirosław Jarosz oraz aspirant sztabowy Szymon Porażyński.

 

Klasyfikacja końcowa Turnieju:

1.XII Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy,

2.Zespół Szkół Mechanicznych im. Józefa Piłsudskiego w Radziejowie,

3.Zespół Szkół nr 4 im. K.K. Baczyńskiego we Włocławku,

4.I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie,

5.Zespół Szkół Chemiczno-Elektronicznych im. Jana Pawła II w Inowrocławiu,

6.Bydgoski Zakład Doskonalenia Zawodowego w Aleksandrowie Kujawskim.

 

Nagrody indywidualne:

Test wiedzy o Policji: Jakub Kaźmierczak (Bydgoszcz)

Strzelanie z karabinka pneumatycznego chłopców: Sebastian Lewandowski (Radziejów)

Strzelanie z karabinka pneumatycznego dziewcząt: Hanna Pawlak (Radziejów)

Wyścig na ergometrze chłopców: Maciej Sobczak (Szubin)

Wyścig na ergometrze dziewcząt: Amelia Rydlewska (Szubin)

Lekcje z Radiem PIK


W dniu 4 grudnia uczniowie klasy 2A XII LO uczestniczyli w warsztatach radiowych zorganizowanych przez Polskie Radio PIK,w ramach projektu “Lekcje z Radiem PIK”. Warsztaty zostały podzielone, na dwa bloki tematyczne.

W pierwszym uczniowie zapoznali się z historią radia w Polsce i na świecie. Zwiedzili muzeum radia.

Druga część warsztatów obejmowała możliwość przyjrzenia się pracy dziennikarzy radiowych. Uczniowie czynnie uczestniczyli w zaaranżowanej audycji, podczas której odpowiadali na pytania redaktora Marka Rzepy.

 

Mamy stypendystkę Prezesa Rady Ministrów!!


Z ogromną radością i dumą informujemy, że Oleksandra Radyk, uczennica XII Liceum Ogólnokształcącego z klasy IIB o profilu psychologiczno-prawnym, została wyróżniona prestiżowym Stypendium Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia w nauce.
Stypendium przyznaje się uczniowi, który w poprzednim roku szkolnym otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen.
Uroczystość odbyła się 27.11.204r. w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Nagrodę wręczyła Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty Grażyna Dziedzic podkreślając, że ciężka praca uczniów, która doprowadziła ich do tego wyróżnienia, to inwestycja w siebie samego – w przyszłość, rozwój i osobiste możliwości. Zaznaczyła również, że laureaci stypendiów tworzą elitę młodego pokolenia, które odgrywa kluczową rolę w budowaniu przyszłości.
Serdecznie gratulujemy!

Mamy to! „Twierdza szyfrów i zagadek logicznych Mariana Rejewskiego”


Mamy to! „Twierdza szyfrów i zagadek logicznych Mariana Rejewskiego” – wyniki konkursu
25 listopada w naszej szkole odbyła się IV edycja konkursu „Twierdza szyfrów i zagadek logicznych Mariana Rejewskiego” realizowana w ramach Bydgoskiego Grantu Oświatowego.
Zaprosiliśmy pasjonatów historii i matematyki, wykazujących się umiejętnościami logicznego myślenia, do wzięcia udziału w wirtualnym zwiedzeniu budynku Zespołu Szkół nr 24, gdzie patronem jest właśnie Marian Rejewski. Wszystkim wiadomo, że to wybitny polski kryptolog, człowiek, który rozszyfrował kod niemieckiej Enigmy.
Drużyny, zwiedzając szkołę, musiały przejść przez niełatwe zadania. Dodatkową trudnością był czas! Tylko 30 minut przeznaczono na zaplanowane konkurencje.
Klasyfikacja końcowa przeprowadzona została w trzech kategoriach:
· szkoły podstawowe,
· szkoły ponadpodstawowe,
· uczniowie ZS 24 (gospodarze znają swoją szkołę, co dawało im pewną przewagę, stąd też osobna klasyfikacja dla nich).
Klasyfikacja końcowa konkursu w kategorii szkół podstawowych:8
I m. Szkoła Podstawowa nr 35
II m. Szkoła podstawowa nr 16
III m. Szkoła Podstawowa nr 2
Klasyfikacja końcowa konkursu w kategorii szkół ponadpodstawowych:
I m. Zespół Szkół Elektrycznych
II m. III Liceum Ogólnokształcące
III m. Zespół Szkół Chemicznych
Kategoria III – drużyny Zespołu Szkół nr 24 (SP 40 i XII LO)
I m. Zespół z klasy 3LO: Jakub Kaźmierczak, Bartosz Michalski, Sebastian Bukolt
II m. Zespół z klasy 8a: Piotr Kompa-Mróz, Szymon Czaja, Mateusz Lewicki
III m. Zespół z klasy 7a: Urszula Kabacińska, Julia Nagórek, Julia Jabłońska
Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział.
Do zobaczenia w kolejnej – V  edycji konkursu.

Panel dyskusyjny “Porozmawiajmy” w TVP3


Relację z panelu dyskusyjnego “PorozmawiajMY” można było obejrzeć w TVP 3 w programie Zbliżenia, a zaraz potem w “Rozmowie dnia” o mediacjach rówieśniczych rozmawiali dyrektor Zespołu Szkół nr 24 pan Leszek Sobieraj oraz koordynator naszego Centrum Mediacji pani Anna Wiśniewska.
Cieszymy się, że mogliśmy zorganizować panel i wziąć udział w “Rozmowie dnia”. Był to kolejny krok w kierunku upowszechniania mediacji rówieśniczych i szkolnych w bydgoskich placówkach.

Zachęcamy do obejrzenia programu:

https://bydgoszcz.tvp.pl/83579234/rozmowa-dnia-20112024

 

„PorozmawiajMY”


„Mediacja nie tylko rozwiązuje jeden konflikt ,
ale daje umiejętność unikania kolejnych”.
Kompetencja mediacji to ważna umiejętność rozwiązywania konfliktów. Jej kształtowanie jest ważnym zadaniem, które stoi przed placówkami oświatowymi.
Właśnie o problemie mediacji w bydgoskich placówkach oświatowych rozmawiano podczas panelu dyskusyjnego „PorozmawiajMY”, który odbył się w murach Zespołu Szkół nr 24 im. Mariana Rejewskiego w Bydgoszczy, gdzie działa Centrum Mediacji Szkolnej i Edukacji Prawnej im. Kamili Wyrębskiej.
Wydarzenie objęto honorowym patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty i zorganizowane zostało w ramach Programu Rozwoju Edukacji Miasta Bydgoszczy na lata 2021-2030.
W dyskusji uczestniczyli:
1. Kujawsko-Pomorskiego Kurator Oświaty – Pani Grażyna Dziedzic
2. Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Miasta Bydgoszczy – Pani Magdalena
Buschmann
3. Przedstawiciele Kuratorium i Urzędu Miasta Bydgoszczy
4. Przedstawiciele Okręgowej Rady Adwokackiej i Sądu Okręgowego w
Bydgoszczy
5. Dyrektorzy bydgoskich szkół oraz poradni psychologiczno-pedagogicznych
w Bydgoszczy
6. Nauczyciele – mediatorzy szkolni i opiekunowie kółek mediatorów
rówieśniczych w bydgoskich placówkach.
Dyskusji poddano mediacje rówieśnicze, szkolne i rodzinne.
Zastanawiano się wspólnie, jak propagować mediacje rówieśnicze w szkołach, jak wspierać w tym procesie placówki oświatowe. Znaczną część dyskusji poświecono kwestii systemowej organizacji mediacji szkolnych na terenie miasta Bydgoszczy.
W kolejnych częściach panelu omówiono zagadnienie mediacji rodzinnych, omówiono drogę kierowania rodziców do odpowiednich instytucji, podejmujących się takiej właśnie mediacji.
Panel „PorozmawiajMY” okazał się ważnym etapem w dyskusji o mediacjach, gdzie spotkali się wszyscy, którym sprawa mediacji w bydgoskich szkołach leży na sercu. Stał się doskonałą okazją do wymiany doświadczeń w zakresie organizacji kółek mediatorów rówieśniczych i prowadzenia mediacji szkolnych.