BIWAK INTEGRACYJNY KLAS LICEALNYCH XII LO

Od 18 do 20 września młodzież z klas licealnych naszej szkoły uczestniczyła w biwaku integracyjnym. Wzięło w nim udział 89 uczniów oraz wychowawcy, opiekunowie, a także przedstawiciele Policji. Jako bazę wypadową w tym roku szkolnym wybraliśmy miejscowość Mikoszewo nad Zatoką Gdańską u ujścia Wisły Śmiałej do Bałtyku.
     Pierwszego dnia, w drodze do miejsca zakwaterowania, zwiedziliśmy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz byliśmy na molo i plaży w Brzeźnie. Po południu odbyliśmy spacer na plażę w Mikoszewie. Najbardziej zahartowani uczniowie zażyli kąpieli w morzu.
     Dzień drugi to spacer ku ujściu Wisły Śmiałej do Bałtyku i podziwianie widoku na rezerwat „Mewiej j Łachy” z ptactwem i fokami szarymi. Po południu wizyta w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady „Stutthof” w Sztutowie. Uczniowie zdobyli cenną wiedzę historyczną na temat tego miejsca. Dowiedzieli się między innymi, że Stutthof był pierwszym i najdłużej istniejącym niemieckim obozem tego typu na terenach wchodzących aktualnie w skład Polski. W tym czasie przez obóz przeszło około 110 tysięcy więźniów pochodzących z 28 państw. Ocenia się, że blisko 65 tys. więźniów zginęło w wyniku chorób, ciężkiej pracy, fizycznego maltretowania oraz niedożywienia.
       Pełen wrażeń dzień zakończył się, jak tradycja nakazuje, „otrzęsinami” klasy pierwszej.
     Trzeci dzień to pobyt na plaży i zwiedzanie gdańskiego ZOO. Jest to miejsce szczególne, gdyż obszar około 125 hektarów czyni z niego największą pod względem powierzchni placówkę tego typu w Polsce. Mieszkają tu zwierzęta pochodzące ze wszystkich kontynentów.
    Na biwaku obecni byli także przedstawiciele Policji. Nie dziwi więc fakt, że uczniowie z klas o profilu policyjnym każdego dnia mieli poranny rozruch i zajęcia z musztry.
  Serdecznie dziękujemy organizatorowi wycieczki: Panu Jarosławowi Szczepaniakowi i Mirosławowi Jaroszowi oraz wychowawcom i opiekunom młodzieży: Pani Annie Butowskiej, Pani Jolancie Lewandowskiej, Pani Kindze Zielińskiej, Panu Wojciechowi Korczakowi – Machnowskiemu oraz funkcjonariuszom policji: Pani Klaudii Dymek i Panu Szymonowi Porażyńskiemu.