ZIELONA SZKOŁA DLA UCZNIÓW XII LO (MAZURY, SUWALSZCZYZNA, LITWA)


 

W dniach 03 – 07 czerwca młodzież z klas licealnych naszej szkoły uczestniczyła w wycieczce autokarowej obejmującej region Mazur i Suwalszczyzny z jednodniowym wypadem na Litwę. Wzięło w niej udział 82 uczniów oraz wychowawcy i opiekunowie.

Jako bazę wypadową wybraliśmy miejscowość Augustów, wodną stolicę północno – wschodniej Polski, miasto otoczone dziewięcioma jeziorami i rozległą Puszczą Augustowską.

Pierwszego dnia w drodze do miejsca zakwaterowania zwiedziliśmy Sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce oraz w miejscowości Gierłoż kwaterę wojenną Adolfa Hitlera „Wilczy Szaniec” – kompleks bunkrów, schronów i baraków.

Dzień drugi to rejs statkiem szlakiem Kanału Augustowskiego, zwiedzanie Sanktuarium Maryjnego w Studziennicznej, Śluzy Paniewo – jedynej dwukomorowej śluzy na Kanale Augustowskim, następnie pokamedulskiego klasztoru wigierskiego (najciekawszy zabytek w regionie, barokowy kościół z katakumbami, apartament papieski, wieża zegarowa, eremy).

Trzeci dzień to wyjazd na Litwę. Byliśmy na zamku w Trokach z końca XIV wieku, wzniesiony na wyspie na jeziorze Galwe oraz zwiedzaliśmy stolicę kraju – Wilno (Cmentarz Na Rossie, Ostrą Bramę – Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, Cerkiew św. Ducha, Bramę Bazyliańską, Uniwersytet Wileński, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz Katedrę Wileńską z Kaplicą św. Kazimierza).

Następnego dnia była wędrówka po Suwalskim Parku Krajobrazowym: wejście na Cisową Górę (suwalska Fudżijama – punkt widokowy), taras widokowy w Smolnikach

(u „Pana Tadeusza”), trójstyk granic Wisztyniec (Polska, Litwa, Rosja), suwalskie “akwedukty ” – mosty w Stańczykach nad rzeką Romintą, jezioro Hańcza – najgłębsze w środkowej Europie.

Ostatniego dnia w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w sercu Mazur – Giżycku, stolicy żeglarstwa w Polsce. Zwiedziliśmy twierdzę Boyen, most obrotowy na Kanale Łuczańskim – jedyny tego typu czynny most w Europie z XIX wieku, weszliśmy na Wieżę Ciśnień – panorama Mazur oraz odbyliśmy spacer przez Ekomarinę nad jeziorem Niegocin.

Serdecznie dziękujemy organizatorowi wycieczki, Panu Jarosławowi Szczepaniakowi oraz wychowawcom i opiekunom młodzieży: Pani Annie Butowskie, Pani Jolancie Lewandowskiej, Pani Annie Zamojdzie, Panu Mirosławowi Jaroszowi, ks. Pawłowi Rybce.

Za rok będziemy odkrywać kolejne, równie ciekawe szlaki i zabytki.